A fiatal orvosok elvándorlása különösen azért fontos kérdés, mert orvosok tekintetében is elöregszik az EU.
A munkavállalók szabad mozgása az Európai Unió egyik sarokpontja. Egyéni szinten csak profitálhat belőle valaki, ha megteheti, hogy olyan helyre költözzön, ahol jobban megfizetik. Ugyanennek a tagállamok viszont nagy vesztesei lehetnek. A Politico az Európai Bizottság adatait elemezve egyértelműen kimutatta, hogy az orvosok és nővérek az Európai Unión belül oda mennek, ahol jobban megfizetik őket. Jellemzően keletről vándorolnak nyugat felé - írta az Index Chart blogja.
1997 és 2016 között több mint 72 ezer doktor vándorolt máshová az EU-n belül. 2009 és 2015 között Románia elveszített az orvosainak a felét, közel tízezer embert. Pár évvel azután, hogy Lengyelroszág csatlakozott az EU-hoz, az ötöd és hatodéves orvostanhallgatóinak a 60 százaléka azt tervezte, hogy külföldre megy dolgozni - idézett a statisztából a blog.
A fiatal orvosok elvándorlása különösen azért fontos kérdés, mert orvosok tekintetében is elöregszik az EU. Háromból egy orvos az EU-ban 55 éves vagy annál idősebb. Pár év múlva a folyamat felgyorsul, az Európai Bizottság becslései szerint évente az orvosállomány 3,2 százaléka fog nyugdíjba menni az EU-ban.
Orvoselvándorlás tekintetében Magyarország a 6. az EU-ban. A magyar orvosok többsége a három legnépszerűbb úticélt választotta: Nagy-Britanniát, Németországot és Svédországot.
Hozzánk is jönnek orvosok, az EB adatai szerint rangsor alapján Magyarország a középmezőnyben van a célországok között, de valójában nem sokkal többen érkeznek hazánkba, mint a sereghajtókhoz. Kijelenthető, hogy Magyarország vesztese ennek a folyamatnak.
A V4 országok közül Magyarországról, Szlovákiából és Lengyelroszágból hasonló számú orvos megy nyugatra, míg Csehországból alig mennek el, és jóval többen érkeznek, leginkább Szlovákiából.