A nőknél a légszomj, a férfiaknál pedig a mellkasi fájdalom és nyomás a közelgő hirtelen szívmegállás legjellemzőbb tünete.
Egy friss tanulmány szerint a hirtelen szívmegálláson átesett emberek legalább felének az esemény előtt 24 órával volt valamilyen árulkodó tünete, és ezek a tünetek másképp jelentkeznek a férfiaknál, mint a nőknél – derül ki a Los Angeles-i Cedars-Sinai Kórház kutatóinak friss tanulmányából, írta a qubit.hu.
Ez azért újdonság, mert idáig úgy tartották, hogy a szívmegállás valóban hirtelen, vagyis figyelmeztető jel nélkül következik be, és ezért a kórházon kívüli esetek túlnyomó többségében perceken belül halálhoz vezet – mondta Sumeet Chugh, a kórház kardiológiai osztályán működő Szívritmus Központ orvosigazgatója. Chugh szerint ráadásul a tünetek nemspecifikusak: a nőknél a légszomj, a férfiaknál pedig a mellkasi fájdalom és nyomás a közelgő hirtelen szívmegállás legjellemzőbb tünete.
Az amerikai kutatók áttekintették két olyan vizsgálat adatait, amelyben a hirtelen szívmegálláson átesett emberek tünetei szerepelnek, és összevetették azokat a sürgősségi ellátást kérő, de szívmegállást nem tapasztalt emberek tüneteivel. Azt találták, hogy a hirtelen szívmegállást átélt emberek 50 százaléka tapasztalt legalább egy árulkodó tünetet az előző napon. A két fő tünet mellett kisebb számban fordult elő gyors szívdobogást, valamint roham- és influenzaszerű tüneteket a szívmegállás előtti 24 órában.
Ezért azt javasolja, váratlanul fellépő mellkasi fájdalom vagy légszomj esetén, különösen ha ismert szívbetegsége van, hívják a mentőke