Egyes termékek ára elszállt az infláció miatt, ráadásul a gyártók adója 24-ről 40 százalékra emelkedett.
A felfelé ívelő gyógyszertári árakra panaszkodott több idős olvasónk. A szabadáras termékek esetében gyógyszertáranként jelentős különbséget tapasztalni. Az a vevő jár jól, aki felkerül a patikusok várólistájára, és időben értesítik - írja a sonline.hu.
A külföldön készült gyógyszerek árát megszabja az euró-forint árfolyam, a magas gyártási költség, de a patikusok próbálják az árakat alacsonyan tartani, amennyire csak tudják – mondta lapunknak Kaleta Veronika, a kaposvári Észak-Nyugati Patika vezetője.
– Leginkább azok a gyógyszerek elérhetők, amelyeken nincs állami támogatás. Az olcsóbb, támogatott szerekkel viszont az a gond, hogy csak néha kapunk belőle és keveset – mondta Forróné Szegvári Noémi gyógyszerész. – Ha valakinek nem jut, akkor azzal tudunk segíteni, hogy felírjuk a nevét és a telefonszámát és felhívjuk őket, ha kapunk a keresett termékből.– Ha a beteg kéri, olcsóbb készítményt ajánlunk, de olyan is van, aki ragaszkodik a drágábbhoz, ha az már bevált, illetve sok recept nélküli szerhez, mert a tévéreklámokban azt látták – mondták a gyógyszerészek. – A betegek már könnyebben elfogadják a helyettesítőt, ha olcsóbb, illetve akkor is elfogadóbbak, rugalmasabbak, ha egy termék éppen nem beszerezhető.
A szabadáras recept nélküli termékeknél volt igazán ugrásszerű az áremelkedés, ott gyógyszertáranként hatalmas különbséget tapasztalni, és ezt visszahallják a betegektől.
– A szabadáras termékek ára együtt mozog az inflációval, és erre rárakódik még az is, hogy tavasztól a gyártók adója 24 százalékról 40-re emelkedett – mondta Szabó Péter Balázs, a Magyar Gyógyszerészi Kamara somogyi szervezetének elnöke. – Csak azoknak a termékeknek az árát tudják emelni, amin lehet változtatni. Legyünk őszinték, az a cég, amelyik ugyanannyi árréssel dolgozik, mint tavaly, annak vesztesége van, de a befektetők elvárják a profitot a gyógyszeriparban is.
További részletek a cikkben.