• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Már a kémcsőbe zárt adataink sincsenek biztonságban

Lapszemle 2018.07.24 Forrás: privatbankar.hu
Már a kémcsőbe zárt adataink sincsenek biztonságban

A kereskedelmi célú értékesítés 2010-ben 15 millió dolláros értékesítése 2017-re már csaknem 100 milliós üzletággá nőtte ki magát.

A DNS vizsgálatok új utat nyitnak az emberiség előtt, hogy megismerje saját működését, ez pedig az okostelefonokhoz hasonló teljes szemléletváltást is eredményezhet hosszabb távon az emberek mindennapi életében. Az utóbbi időben már több kereskedelmi célú DNS vizsgáló cég is kínál olyan szolgáltatást, amelynek segítségével részletes információkat kaphatunk testünkről, eredetünkről, de még arra is rámutathat, hogyan étkezzünk és eddzünk - az utóbbi időben pedig több cikk is megjelent, miként segíthet a technológia a bűnügyek vizsgálatának újragondolásában – mindezt nagyjából 200 dollárért cserébe. Mindennek azonban árnyoldala is van, hiszen nehéz irányítani, miként kezelik a cégek a genetikai információinkat, ez pedig már az adatlopás új dimenzióját jelenti - írja a Bloomberg nyomán a Privátbankár.hu.

Az USA-ban szövetségi és állami szinten több törvény is védi az embereket a genetikai megkülönböztetés ellen. Különösen fontos a Genetikai Információn Alapuló Megkülönböztetés Elleni (Genetic Information Nondiscrimination Act; GINA) szövetségi törvény, amely az embereket védi ez ellen. A törvényben azonban sok a kiskapu, ugyanis a rendelkezés nem vonatkozik a biztosítókra – egy életbiztosítás megkötése előtt így a cég akár le is kérheti ezeket az információkat, hogy ez alapján alkossa meg a szerződést.

Az adatok a rendőrség számára is nyilvánosak lehetnek, ha bíróságon keresztül kérvényezik. Bár az utóbbi években több ezzel foglalkozó cég is megtagadta a hatóságokkal való együttműködést, a gyakorlatban ez nem számított sokat. A sacramento-i rendőrség a hónapokban egy már régóta futó ügyet tudott lezárni azzal, hogy a helyszínen talált DNS mintát egy nyíltforrású genetikai adatbázishoz hasonlította – a weboldal előzetes engedélye nélkül.

Ezen cégek – bár névtelenül, de – gyakran harmadik félnek is kiadják információinkat kutatási célból, ráadásul a hackerek is hozzáférhetnek személyes adatainkhoz.