A megnövekedett esetszám pedig ilyenkor mindig ráirányítja a figyelmet az alkoholizmus problémájára. A heveny részegeskedés veszélye ugyanis szilveszterkor leginkább az egyébként mértéktartókat is sújtja, mert a tapasztalatlan alkalmi ivók hamarabb elvesztik a mértéket, hiszen az új év köszöntésére szinte kötelező inni. A Dél-Dunántúlon, így Somogyban sincs több alkoholista, mint az ország más részein, mert az ittasság terjedése nem a hagyományos bortermelő vidékekhez kötődik, az alany ilyenkor nem a minőségre, hanem a mennyiségre megy rá – nyilatkozta a
sonline.hu portáljának
Szemelyácz János addiktológus, az Indít Közalapítvány szakmai vezetője.
Megyénkre jellemző az aprófalvas településszerkezet, és a kis falvakban gyakoribb, egyre terjed a társadalmi okokra is visszavezethető alkoholfogyasztás, ezért a somogyi fiatalok még inkább ki vannak téve a veszélynek.
Aggasztó, hogy a 35 országban végzett ESPAD kutatások szerint a 16 éves magyar ifjak az európai átlagot magasan meghaladó mértékben nyúlnak a pohár után. Borúlátásra ad okot, hogy míg Európában a bulik bevezető itala a kisebb alkoholtartalmú sör, hazánkban ezzel szemben a tömény fogyasztása jött divatba az elmúlt években. Minél korábban kezdik az italozást, a szesz annál korábbi életkorban alakíthat ki náluk függőséget, illetve szervkárosító hatást. A rendszeresen ivók tíz százalékából lesz alkoholista, mutatott rá Szemelyácz János.
Az említett kutatásból kiderült, hogy a magyar fiatalok körében hatalmas mértéket öltött a nagyivás, ami azt jelenti, hogy valaki egy este több mint öt italt fogyaszt, ez pedig egyenként 25 gramm alkoholt jelent. Az egy egység ital egy féldeci pálinkának, egy pohár bornak és korsó sörnek felel meg, ami jelentős részegséget is kiválhat. Mindez a Skandináviából indult rohamivási szokásoknak felel meg, amely ellen kormányzati intézkedések szintjén is fel kellene venni a küzdelmet.