Egy héten át zajlott az a betegséghullám, ami miatt 6 gyermek került a fertőzőosztályra.
Szegeden, a Tabán Általános Iskola és Alapfokú Művészetoktatási Intézményben egy héten át zajlott az a betegséghullám, ami miatt 6 gyermek került a fertőzőosztályra, és közel kétszázan betegedtek meg. A gyors lefolyású betegség, amely végigsöpört az iskolán előzmények nélkül kezdődött, a gyerekek reggel még úgy mentek be, hogy látszólag semmi bajuk sem volt, aztán hirtelen hányni kezdtek, rosszul lettek, heves hasi görcseik voltak. A szakemberek már az első tünetek alapján is calicivírusra gyanakodtak a szakemberek, az egyik mintáról a SZTE Klinikai mikrobiológiai laboratóriumában gyorsan ki is derült, hogy calici pozitív – nyilatkozta Dr. Tombacz Zsuzsanna megyei tiszti főorvos a Heti Válasznak, majd további 5 mintát vizsgáltak, amelyekből szintén ki lehetett mutatni a rendkívül ellenálló, agresszívan fertőző vírust.
A kórokozó nemcsak a vírussal szennyezett tárgyak által, a beteggel való közvetlen érintkezés következtében, víz útján, hanem levegőben is terjed. Egy kisebb, zártabb közösségen belül szinte lehetetlen megelőzni. A gyakori fertőtlenítéssel, a higiéniás szabályok fokozásával viszont valamelyest lehet csökkenteni a betegszámot – hangsúlyozta a főorvos. A gasztroenterális betegségek 70-80 százalékának világszerte – az óvodákban, iskolákban, szociális otthonokban és kórházakban leginkább ősszel és télen fertőző – calicivírus az oka.
A fertőzés rövid lefolyású, 24-48 óra lappangás után jelentkeznek az első tünetek, jellemzően a hányás, a hasmenés, esetleg a láz. A betegség általában 1–3 napig tart. A szövődmény elég ritka. A legnagyobb gondot a kiszáradás kockázata okozza, ezért gyakran előfordul, hogy idősek, kisgyerekek vagy gyenge immunrendszerű felnőttek kórházba kerülnek, és infúzióra szorulnak. Gyógyszer vagy oltóanyag nincsen a betegség ellen, a tünetek azonban diétával, folyadékpótlással és valamilyen probiotikum szedésével enyhíthetők.