Éger szerint a teljes ipa-mentesség kimondása lenne a megoldás.
Nem sokkal több mint 200 millió forintnyi bevételre tehet szert 2016-ban a fővárosi önkormányzat a háziorvosok iparűzési adójából, amelyet annak ellenére nem engednek el, hogy ezt egy tavalyi törvénymódosítás alapján megtehetnék – tudta meg a Magyar Nemzet. A fővárosban csaknem ezer vállalkozásra kényszerített háziorvos nevében a Magyar Orvosi Kamara (MOK) budapesti területi szervezete még tavaly októberben kezdeményezte a mentességet – írja az mno.hu portálja.
A Központi Statisztikai Hivatal 2013-as adatai szerint az országosan csaknem ötezernyi háziorvos és házi gyermekorvos egyötöde dolgozik Budapesten, az idén azonban sokkal rosszabbul járnak, mint például a megyei jogú városokban élő kollégáik. Az idén sem mentességet, sem kedvezményt nem kapnak a budapesti háziorvosok az iparűzésiadó-fizetési kötelezettségük alól – derült ki egy a Magyar Orvosi Kamarának az év végén küldött városházi levélből.
Háziorvosaink Budapest lakosságának alapellátása érdekében teljesítik hivatásukat a helyi önkormányzatokkal kötött feladatellátási szerződés alapján. Az orvosi hivatás teljesítése mint fogalom is idegen az iparűzéstől – írták Tarlós István (Fidesz– KDNP) főpolgármesternek. A szakmai érdekképviselet szerint az Országgyűlés éppen azért módosította tavaly júniusban az adótörvényeket, hogy a mentességet az önkormányzatok időben megadhassák. Ennek ellenére a kérést a főváros elutasította.
Mára súlyos lett az adóteher azoknak az orvosoknak, akik a helyi alapellátásban dolgoznak – emelte ki kérdésünkre Selmeczy Kamill, a FAKOOSZ Alapellátó Orvosok Országos Szövetsége elnöke. Szerinte Budapesten is jelentős a praxishiány, s a mentesség ösztönző lenne.
Éger István, a MOK elnöke állítja: az eredeti parlamenti javaslat elfogadása, azaz a háziorvosok teljes és alanyi iparűzésiadó-mentessége lenne a megoldás. A háziorvosok nem iparosok, nem a haszonszerzés miatt dolgoznak, hanem igenis közszolgáltatást látnak el – húzta alá Éger István.