A megfelelő alvásidő akár 12 kg súlyfeleslegtől is megszabadíthatná őket anélkül, hogy változtatni kellene a napi étkezési szokásokon.
A Chicagói Egyetem kutatói hétfőn, a JAMA Internal Medicine folyóiratban tették közzé tanulmányukat, amelyben egy négyhetes alvásvizsgálat keretében azt nézték meg, hogy 21-40 éves, 25-29,9 közötti testtömegindexű, vagyis túlsúlyos felnőttek körében, akik átlagosan naponta kevesebb, mint 6,5 órát alszanak, milyen változásokat okoz, ha alvásukat napi 8,5 órára hosszabbítják. A kis elemszámú klinikai vizsgálatból az derült ki, hogy már átlagosan 1,2 órányi extra alvásidő is átlagosan 270 kilokalóriával csökkentette a tápanyagbevitelt anélkül, hogy a résztvevők bármit változtattak volna napi étkezési vagy sportolási szokásaikon, írja a Qubit.
A kutatók úgy vélik, hogy ha az alanyok a megfelelő alvásidőt három éven keresztül tartani tudnák, az akár 12 kg súlyfeleslegtől is megszabadíthatná őket anélkül, hogy változtatni kellene a napi étkezési szokásokon. Esra Tasali, a Chicagói Egyetem alváskutató központjának munkatársa és a tanulmány vezető szerzője a Guardiannek azt mondta, ha hosszú időn át fenn tudnák tartani az egészséges alvási szokásokat, az klinikailag jelentős súlycsökkenéshez vezetne. „Sokan rendkívül igyekeznek megtalálni a módját, hogyan csökkentsék a kalória-bevitelüket, nekik azt tudom mondani, hogy csak azzal, hogy többet alszanak, jelentős eredményeket lehet elérni” – mondta a kutató.
A teljes cikk a Qubit portálján olvasható.