Országos és regionális szakfelügyelők már, minőségügyi szakfőorvosok és hatósági szakfelügyelők még nincsenek.
Rendelettel helyezték új alapokra Magyarországon a korábbi szakfelügyeleti rendszert. A május 25-től hatályos jogszabály szigorúan szétválasztja a hatósági felügyeletet és a minőségügyet: a hatósági szakfelügyelet az Országos Tisztifőorvosi hivatalhoz, míg a minőségügyi szakfőorvosok a GYEMSZI-hez tartoznak majd. A már emlegetett, rendeleti úton lefektetett alapokat információink szerint azonban még „meg kell tölteni tartalommal", ugyanis pillanatnyilag ex-lex állapot van. A korábbi országos és regionális szakfelügyelőkkel a GYEMSZI a jogszabályban foglaltaknak megfelelően már felbontotta a szerződést, a honlapjukon meghirdetett álláspályázat szerint ugyanakkor még napok telnek el, mire beérkeznek a minőségügyi szakfőorvosok, nem orvosi szakmák esetén szakterületi vezetők pályázatai - írja a Medical Online.
A hatósági feladatokat ellátó szakfelügyelőkről a tisztiorvosi szolgálat készít névjegyzéket – erősítette meg a lap érdeklődésére dr. Paller Judit országos tiszti főorvos. A feladat kevesebb lesz, mint a hajdanvolt szakfelügyelők esetében, így az ÁNTSZ nem is várja el tőlük, hogy rendszeresen ellenőrizzenek. Munkájukat felkérésre végzik majd, és fix összeget kapnak érte – a rendelet mellékletében megfogalmazott 5-10 ezer forintot, valamint szükség szerint utazási költségtérítést. Egy-egy feladat elvégzéséért az az intézmény (OTH, megyei-, járási népegészségügyi szakigazgatási szerv) fizet, amely felkéri a szakfelügyelőt, az ellenőrzött számára ez nem jelent költséget.
Mint Paller Judit elmondta: nem pályáztatnak; a megyei tiszti főorvosok segítségével már összeállították, mely szaktekintélyeket kérnek fel a feladatra. Ennek a munkának a presztízsét ugyanis szeretnék visszaállítani, még ha nem is tudnak komoly juttatást adni érte. A listát – melyről a döntést a szakmai kollégium hozza meg – az országos tiszti főorvos várhatóan a jövő héten küldi meg a szaktárca egészségügyért felelős államtitkárságára.