Parancsmegtagadás. Ez lett a veszte Kiss Zsoltnak. Mert van, amit már – egy egyébként a mindenkori kormányokhoz lojális – szakember sem vállalhat fel.
Pintér Sándor nyugállományú rendőr vezérezredes – jelenleg egészségügyért is felelős miniszter – döntése értelmében a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő főigazgatója, aki 29 évvel ezelőtt az Országos Egészségbiztosítási Pénztárnál kezdte a pályafutását, egyáltalán nem ért ahhoz, amivel az elmúlt – kis híján – 30 évben foglalkozott, írja a MedicalOnline.
Parancsmegtagadás. Ez lett a veszte Kiss Zsoltnak. Mert van, amit már – egy egyébként a mindenkori kormányokhoz lojális – szakember sem vállalhat fel.
Kevesen voltak, akik nem elkerekedett szemekkel olvasták a Belügyminisztérium kedd esti közleményét, amelyben arról adtak hírt, hogy indoklás nélkül menesztik az állami egészségbiztosító főigazgatóját. Az egészségügyi konferenciajáróknak feltűnhetett, hogy április óta csak a helyettese képviseli az egyébként gyakorta felszólaló NEAK-vezetőt, akinek személye is garancia volt arra, hogy szakmailag pontos és hiteles adatokat mutat be az ilyenkor rendre zsúfolásig megtelő előadótermekben. Utólag sokan intő jelnek vélték ezt is, és egy régóta zajló folyamat tetőpontra éréseként értékelték.
Kedden este felbolydult az ágazat sorsát élénkebben figyelő szakmai közösség, szerdán pedig körbefutottak az ilyenkor szokásosan szárnyra kapó pletykák és találgatások – bár, hogy valójában mi játszódott le, arra a pontos választ csak két ember adhatna, de ők nem beszélnek. Míg egyesek korábban elhangzott félmondatokat értékeltek át, mások „biztos forrásokra” hivatkozva mesélték el, mi is történhetett.
Nekem csupán déjà vu érzésem volt a keringve burjánzó pletykák és vélemények özönében. 2020. április 12-én, vasárnap a mostanihoz hasonló megrökönyödést kiváltó közleményt tett közzé az Emberi Erőforrások Minisztériuma, amiben nyilvánosságra hozták, hogy Kásler Miklós miniszter azonnali hatállyal megszüntette Cserháti Péter, az Országos Orvosi Rehabilitációs Intézet (OORI) főigazgatói megbízását. A Kiss Zsolthoz hasonlóan szerény, elhivatott Cserhátit akkor nem először érte méltánytalanság, hiszen az ő neve fémjelezte az egészségügyi ágazat elmúlt 15 évének talán legmegalapozottabb, szakmai koncepció mentén kidolgozott, professzionálisan szerveződő projektjét. A korábbi helyettes államtitkárt az Egészséges Budapest Program éléről néhány hónapos csiki-csuki után eltávolították, a programot pedig kiherélték.
Cserháti intézményvezetőként parancsmegtagadott, és Kiss ugyanazt tette, amikor szakmai és erkölcsi meggyőződése úgy diktálta. Másik miniszter, ugyanaz az eredmény: ismét egy hozzáértő, a kivéreztetett állami egészségügy korszerűbbé tételéért, a rendszerben egyre kiszolgáltatottabb betegekért küzdő szakembertől szabadult meg egy politikus.
Ő is az utolsó mohikánok egyike. Volt.
A teljes cikk a MedicalOnline-on olvasható.