A járvány megfékezése után elengedhetetlen lesz a finanszírozás korrekciója az Orvostechnikai Szövetség szerint.
A Magyar Államkincstár adatai szerint február végén 22,8 milliárd forint volt a kórházak adóssága, az egészségügyi intézmények körülbelül 4500 beszállítónak tartoznak. Egy hónap alatt 3,4 milliárd forinttal nőtt az egészségügyi intézmények tartozásállománya, a január végi 19,4 milliárd forintot február 28-án 22,8 milliárd követte a Magyar Államkincstár (MÁK) adatai szerint.
„A koronavírus-járvány miatt nehéz megmondani, hogy az idén valójában hogyan növekedhet az egészségügyi intézmények tartozása” – mondta a Világgazdaságnak Rásky László, az Orvostechnikai Szövetség (OSZ) főtitkára. Az OSZ tagvállalatainak beszámolói szerint a kórházak gyakorlatilag teljesen leálltak a fizetéssel, bár az év végi konszolidációkat követően az év elején ez tulajdonképpen általánosnak mondható. Az intézményeknek a bérek mellett nyilván fizetniük kell a rezsiszámlát. Mindazonáltal vannak olyanok, például a Bv. Holding Kft., amelyek általában határidőre fizetnek.
Mint rámutatott, az elektív (előre tervezett) műtétek leállása, az egészségügyi ellátórendszer sürgős esetekre korlátozása, valamint a koronavírus-járvány miatti ellátások felfutása a kívülállók számára átláthatatlanná tette, hogy pénzügyileg mi történik az intézményrendszerben és az egyes intézményekben.
Viszont az adatokból továbbra is nyilvánvaló, hogy az intézményrendszer alulfinanszírozott.
A főtitkár felidézte a januári, kiugróan magas, 11 milliárd forintos tartozásemelkedést, amely szerinte egyfajta tartalékolás, illetve valamilyen speciális pénzügyi elszámolás következménye lehetett az intézményekben, tavaly januárban ugyanis „csak” nyolcmilliárd forint volt a növekedés. Általánosságban úgy látja, hogy az éven belüli hullámzásokat is figyelembe véve átlagosan három–öt milliárddal nő a havi lejárt adósság, és ez várható 2021-ben is. Éppen ezért – mint hangsúlyozta – a járvány megfékezése után elengedhetetlen lesz a finanszírozás korrekciója.