A fertőzötteknél apró vérrögöcskék indulnak el az erekben, amelyek ki tudja, hol állnak meg.
A koronavírus mely testrészeket támadja meg, okoz-e maradandó elváltozásokat? - tette fel az operatív törzsnek a kérdést az InfoStart.
"Valóban egyre több ismeretünk van a koronavírusról mint kórokozóról, a klinikumáról, a tüneteiről, a kezelési módokról, a diagnosztikáról – ahogy halad előre a járvány, egyre több ismeret gyűlik össze, kutatások is folynak. A gyulladásos és a már korábban említett fokozott immunreakció, a citokinvihar mellett egy véralvadási zavar is keletkezik a szervezetben" - fejtette ki Müller Cecília országos tisztifőorvos.
Mint ecsetelte, "több, sok szervet" érinthet és el is ér ilyenkor a megbetegedés, amit "apró, pici vérrögök, trombusok" okoznak, ebből következnek a tünetek is.
"Többen kérdezik, bőrtünetekkel is jár-e a fertőzés: igen, járhat, mert a bőrben is jelen lehetnek ezek a pici trombusok."
A több szervi elégtelenségnek is egyik oka az, hogy a kis méretű képződmények, vérrögöcskék "elsodródnak az érpályában", így akármelyik szervben károsodást tudnak okozni.
"Ennek sajnos maradandó károsodás is lehet az eredménye; az esetek egy részében, szerencsére ritkán, de előfordul ilyen, ez azzal jár, hogy a tüdőkapacitás csökken. Lefordítva: meggyógyul az illető, de hiába tudott korábban a második emeletre felszaladni, ezután már az elsőnél meg kell állnia. Ezt az okozza, hogy a légzőfelület aktív részét kötőszövet foglalja el, ami a légzésben így nem tud részt venni" - tette hozzá Müller Cecília.