Bár ritka betegségnek nevezik a terhességi kolesztázist, Európában a várandósok egy százalékát érinti.
Március másodikától epesavmérési hely lett a Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ, amely főként a várandósok számára fontos, hiszen a terhességi kolesztázis (epepangás) szempontjából ez a legfontosabb laborvizsgálat - írta a délmagyar.hu.
A betegség egyik legjellegzetesebb tünete a csillapíthatatlan viszketés, és akár a magzat elvesztéséhez vagy koraszüléshez is vezethet a kolesztázis. A vizsgálat során éhgyomri vérvétel történik, a levett vért pedig az SZTE SZAKK Laboratóriumi Medicina Intézetbe továbbítják, ahol automaták segítségével történnek a mérések.
Az intézet vezetője, Földesi Imre a lapnak elmondta, a vizsgálatokat tavaly december óta végzik, hiszen volt egy tanulási időszaka a szakembereknek, mert ez a vizsgálat újdonságnak számít, ugyanis nagyon régóta nem alkalmazták, a kódrendszerből is kivitték, senki sem kért epesav-meghatározást. Hivatalosan március 2. óta végzik a vizsgálatot, amelynek visszavezetését Ladjánszki Bernadett jogász kezdeményezte az egész országban, miután ő éppen e miatt a betegség miatt veszítette el kisbabáját.
Azt, hogy szüksége van-e a kismamának erre a vizsgálatra, a szakorvos dönti el, ugyanakkor ha viszketés jelentkezik a várandósnál, akkor mindenképp jeleznie kell az orvosának, hiszen ez a tünet már hetekkel azelőtt megjelenik, hogy az enzimek emelkedni kezdenének. A szakember közölte, két-három méréssel megállapítható, hogy fennáll-e a betegség a várandósnál, és ha igen, akkor azt gyorsan és hatékonyan kezelni tudják gyógyszerrel. További részletek a cikkben