Újra pályáztatnak 46 kórházigazgatót. A fizetés másfél millióig terjed, de a felelősség nagy.
Március végéig írják ki azokat a pályázatokat, amelyekkel lecserélik vagy megújítják az összes fővárosi és megyei kórház igazgatóját és gazdasági igazgatóját. Az állam az év elejétől vette át a 12 budapesti és 34 megyei fenntartású kórház fenntartását. Az új kórházvezetőktől egyértelműen azt várják, hogy szigorúan gazdálkodjanak, és öncsonkításra is képesek legyenek, azaz a jól működő térségi, országos egészségügyi rendszer érdekében le tudjanak mondani egy-egy osztályról. Irányadó lesz, milyen adósságot halmozott fel az intézmény és ez mennyiben múlt a menedzsment rossz döntésein - írja az Index.
Az egészségügyben a kórházigazgatók és gazdasági igazgatók viszonylag jól fizetettnek számítanak. Bérezésük - eddig legalábbis - a kórház méretétől és ágyszámától függött. A kisebb kórházak vezetői bruttó 700-800 ezer forint körül keresnek, de a legnagyobb intézmények vezetőinek fizetése bőven meghaladja az egymillió forintot. Budapesten az Egyesített Szent István és Szent László kórház, a János-kórház és a Péterfy számít a legnagyobbnak. Ezeknek az intézményeknek a vezetői 1,5 millió forint körül keresnek.
Egy orvos érdekképviseleti körökből lapunk birtokába került kimutatás szerint egymillió forint fölött keres a Szent Imre, a Jahn Ferenc, a Károlyi Sándor, az Uzsoki, a Bajcsy-Zsilinszky kórház igazgatója is. Méretében megközelíti a legnagyobb fővárosi kórházakat több megyei intézmény, így Miskolc, Székesfehérvár, Győr, Gyula vagy Debrecen kórháza.
Az országban a legnagyobb kórház egyébként nem Budapesten van, hanem Nyíregyházán. Ott a megyei Egészségügyi Holdingban egyesült a nyíregyházi, a mátészalkai, a fehérgyarmati és a nagykállói egészségügyi intézmény. Ha azt nézzük, hogy egy több milliárd forint költségvetésű intézmény vezetése milyen felelősséggel jár, ezek a fizetések nem is számítanak túl magasnak.
Nagy változások egyébként a kórházigazgatói karban nem várhatók. Már csak azért sem, mert viszonylag kevés olyan egészségügyi szakember van, aki képes kórházat vezetni, van kellő tapasztalata és egészségügyi menedzseri végzettséggel is rendelkezik. Bár eddig a pályázati feltételeknél nem volt előírás, hogy orvos legyen a leendő igazgató (általában csak felsőfokú és egészségügyi menedzseri végzettséget követeltek meg), a legtöbb intézménynél ma is orvos a vezető.
A szakmában azt remélik, nem politikai alapon osztják majd újra a kórházvezetői helyeket. A pályázatokat egy legalább három fős bizottság bírálja majd el, amely szóban is meghallgatja a jelöltet. A Nefminél azt mondták, a bizottságok összetétele még szervezés és engedélyeztetés alatt van.