Az esendő idős betegek, akik gyakran sokrétű fizikai, szociális és mentális társbetegségekkel élnek, komplex ellátást igényelnek.
Magyarország elöregedő társadalom, és az idős populáció növekedésével megnő a sürgősségi ellátást felkereső idősek aránya, ami jelentős terhet ró az egészségügyi ellátórendszerre. A magas életkorhoz gyakran társuló, halmozott krónikus betegségek, a polifarmácia és a delírium előfordulása miatt az idősek ellátása komoly kihívást jelent. Az idős betegek sürgősségi osztályon történő vizsgálatakor különösen fontos a gyors és alapos állapotfelmérés és a score-rendszerek alkalmazása a kockázatok felmérésére. Ez multidiszciplináris megközelítést igényel, ahol az életminőség javítása és a betegcentrikus döntéshozatal élvez prioritást - fejtette ki Dr. Gebhardt Hella a Medical Tribune szakfolyóiratban megjelent írásában.
Az idős betegek sürgősségi ellátása olyan átfogó és holisztikus megközelítést igényel, amelyben minden részletre kiterjedő geriátriai értékelésre van szükség. Ezt a szemléletet a geriátria öt alapelve – a „5Ms of geriatrics” – foglalja össze, amelyek meghatározzák a gondozás fő irányvonalait. Az elme állapota (Mind) az első pillér, amely a kognitív funkciók védelmét célozza, ideértve a demencia, delírium és depresszió kezelését. A mobilitás (Mobility) a második pillér, amely az egyén fizikai állapotának megőrzését, valamint az esések megelőzését hangsúlyozza. A harmadik a gyógyszerelés (Medication), a szükségtelen gyógyszerek elhagyására és a polifarmácia minimalizálására összpontosít. A sokrétű szükségletek (Multi-complexity) figyelembevétele a negyedik alappillér, amely az idősebb betegek gyakran összetett igényeit igyekszik kielégíteni. Végül az ötödik pillér, amely a leginkább számít (Matters most), biztosítja, hogy az ellátási tervben tükröződjenek a személy egyéni céljai, életkilátásai és ápolási preferenciái (7, 8).
Az idős betegek ellátása során nem tudunk pusztán egy protokoll mentén haladni, hiszen rengeteg egyéni tényezőt kell figyelembe vennünk. Éberen figyelnünk kell a delírium lehetőségére minden esetben, mivel ennek korai felismerése és kezelése jelentősen csökkentheti a mortalitást. Továbbá körültekintőnek kell lennünk a gyógyszerelés terén, odafigyelve a gyógyszer-interakciókra, a fokozott antikolinerg hatásokra. Végső soron pedig ellátásunk legfőbb célja az legyen, hogy a beteg jóllétét biztosítsuk.