Nyolc éve nem fogadtak be új termékeket a támogatásba.
A gyógyászati segédeszközök áfájának csökkentését, a támogatott termékstruktúra felülvizsgálatát, új és korszerű eszközök befogadását javasolja többek között a betegellátás színvonalának javítása és a kiadások ésszerű felhasználása érdekében az Orvostechnikai Szövetség. A gyógyászati segédeszközök tb-támogatási előirányzata évek óta alultervezett, tavaly és az idén is 43,3 milliárd forintot terveztek e célra, miközben ezt az összeget már 2012-ben is 8 milliárd forinttal meghaladta a tényleges költés – olvasható a Világgazdaság – online oldalán.
Az OSZ számításai szerint az ellátott betegek száma, valamint az igények alapján a jelenlegi ellátási színvonalon évente körülbelül 50 milliárd forint a reális támogatási keret. Ehhez pedig még többletforrásokat sem kellene átcsoportosítani, ha az összes támogatott gyógyászati segédeszközök áfakulcsát 27 %-ról 5 %-ra csökkentenék.
A kiemelt támogatású termékkörben ez már megtörtént, és – mint arra az OSZ-nél rámutatnak – az év első három hónapjának támogatás-felhasználási adatai visszaigazolják, hogy a csökkentett áfájú termékcsoportokban jelentős mértékben csökkent a kifizetett támogatás összege.
A költségvetés kiadásait emellett az is érdemben csökkentené, ha egyszerűsítenék a támogatási rendszert, átalakítanák a finanszírozott termékstruktúrát és változtatnának a támogatásba befogadás szabályain – vélekedett a szövetség.
Az Orvostechnikai Szövetség azt szeretné, ha az évenkénti árindexálás lehetősége legkésőbb 2014-től élne, valamint a jogszabály lehetőséget biztosítana arra is, hogy különösen indokolt esetben – például, ha a forint árfolyama az import alapanyagoknál kedvezőtlenül alakul – az egészségügyért felelős miniszter akár év közben is dönthessen az árak időszakos emeléséről – emeli ki a portál.