A kormány kifejezetten támogatja, hogy minél több meddő pár kapjon esélyt a gyermekvállalásra, ezért felülvizsgálják a mesterséges megtermékenyítéssel kapcsolatos szabályozást – erősítették meg a tárcánál a Magyar Idők értesülését. Azzal kapcsolatban azonban kitérő válasz érkezett, vajon szűkítik-e azon meddőségi klinikák körét, ahol térítéssel igénybe vehetők a kezelések – írja a
magyaridok.hu portálja.
Előreláthatólag az év második felében veheti kezdetét a nemzeti egészségügyi program a gyermekek megszületéséért, amellyel a reprodukciós zavarokban szenvedő párok hozzáférését szeretnék javítani a kivizsgáláshoz és terápiához – közölte az egészségügyi államtitkárság.
Az összesen 2,5 milliárd forint összértékű program meghirdetését hónapok óta ígérik, ám ehhez először módosítani kellene az alapjogszabályt, ami szintén régóta húzódik.
Még 2015 februárjában az akkori egészségügyi államtitkár, Zombor Gábor jelentette be, hogy duplájára emelik a lombikbébi-kezelésekre szánt évi nagyjából 2,5 milliárd forintos keretet.
A késlekedés azért is érthetetlen, mert Magyarországon a párok 15-20 százalékának, tehát nagyjából minden ötödik utódra vágyó házaspárnak csak orvosi segítséggel lehet gyermeke.
A tárca is elismerte a Magyar Idők megkeresésére küldött válaszban, hogy mind nagyobb igény mutatkozik a mesterséges megtermékenyítési eljárásokra. Ennek szakemberek szerint az egyik oka az, hogy egyre idősebb korban vállalják az első gyermeküket a nők (a reprodukciós képesség pedig az életkor előrehaladtával fokozatosan romlik), ugyanakkor az esetek 40 százalékában férfiproblémák állnak a háttérben.