Lombikbébi: Hosszú várólisták vagy több százezer forintos költség.
Hosszú várólistákkal vagy több százezer forintos költséggel találják magukat szembe azok a párok, akik lombikbébi-programban vesznek részt. A meddőségben közel 300 ezer embert érintett, és számuk napról napra növekszik - írta a hvg.hu.
A legfrissebb statisztikai adatok szerint minden ötödik pár szembesül azzal, hogy nehezen vagy egyáltalán nem sikerül természetes úton a gyermekáldás – közel 150 ezer pár érintett, és számuk napról napra növekszik. „A meddőség a fejlődő világ betegsége, például egy afrikai törzsnél ritkábban találkozunk olyannal, hogy a nők nem tudnak teherbe esni" – mondta Vereczkey Attila, a Versys Clinics Humán Reprodukciós Intézet meddőségi specialistája a lapnak.
Noha az eljárások évről-évre hatékonyabbak, a beavatkozások csupán 20 százaléka végződik szüléssel 37 év alatt, az idősebbeknek még kisebb esélye van a teherbe esésre. A statisztikák szerint 35 év felett a petesejtek 50 százaléka, a 37 év fölöttieknek a 75 százaléka, míg 40 felett 80-95 százaléka kóros.
Az Országos Egészségbiztosítás Pénztár (OEP) öt lombikprogramot teljes mértékben finanszíroz, emellett a szükséges gyógyszereket 70 százalékban támogatja. Ennek ellenére sokan mégsem az állami lombikprogramot választják, mivel ott nagyon hosszúak a várólisták. A magánkórházak szolgáltatásai azonban nagyon drágák. A Róbert Károly klinikán például a lombikprogram ára 300-350 ezer forint és ebben benne sincs a gyógyszeres kezelés költsége. Egy inszeminációs kezelés pedig 60-80 ezer forint – mondta Fülöp István, a Róbert Károly Magánklinika meddőségi és endoszkópos specialistája. A Verys intézetben még többe kerül a program, az említett genetikai vizsgálat miatt, elővizsgálattal együtt, akár 700 ezer forint is lehet egy lombikkezelés ára.