• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Még bizonytalan a sorsa a jövő héten induló új ügyeletnek

Lapszemle 2023.02.22 Forrás: 24.hu
Még bizonytalan a sorsa a jövő héten induló új ügyeletnek

"Célunk, hogy kikényszerítsük egy jól működő egészségügyi rendszer alapjainak tárgyalóasztal melletti letételét".

Győr-Moson-Sopron 204 háziorvosa közül csupán 29-en készülnek arra, hogy aláírják az új ügyeleti szerződést – tájékoztatta lapunkat az orvoskamara területi szervezete, amelynek alelnöke azt is elmondta: a vármegye nem áll készen az új ügyeleti rendszer jövő heti bevezetésére. Szabolcsban szintén március elején indul az Országos Mentőszolgálat által koordinált ügyeleti ellátás, az ottani orvoskamarai területi szervezet alelnöke szerint azonban a háziorvosok túlnyomó többsége ott is elégedetlen, és kész részt venni a nyomásgyakorló akcióban - írja a 24.hu.

Jövő hét szerdától újabb két vármegyében, Győr-Moson-Sopronban és Szabolcs-Szatmár-Beregben vezetik be az immár az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) által koordinált háziorvosi ügyeleti rendszert, amely másfél év tesztidőszak után Hajdú-Biharban indult el február 1-jén. A legfeszítőbb kérdés az, hogy a vármegyékben hány háziorvos hajlandó aláírni az OMSZ-szel az ügyeleti szerződést, hogy délután négy és este tíz óra között ellássák az ügyeleti feladatokat.

Annak az orvosnak, aki szerződést köt, legalább havi kétszer kell ügyeletet vállalnia hétköznap 9, hétvégén és ünnepnap 11 ezer forintos órabérért. A háziorvosok szerződéskötése amiatt vált kérdésessé, mert a Magyar Orvosi Kamara (MOK) a február 4-ei küldöttközgyűlésén úgy döntött: felszólítja az alapellátó orvosokat, ne szerződjenek az ügyeleti feladatra az azt koordináló OMSZ-szel.

Hogy pontosan hány alapellátó orvos köt szerződést, nehéz megmondani. A 24.hu-hoz Győr-Moson-Sopron vármegyéből jutott el konkrét adat, ahol február 18-án tájékoztatta erről a mentőszolgálat regionális igazgatója a megyei MOK területi szervezetét. E szerint a vármegyében a 204 felnőtt és gyermek háziorvos közül 29 esetében van folyamatban a szerződéskötés. 

Porpáczy Krisztina, a MOK területi szervezetének alelnöke lapunknak azt mondta, a rendelkezésükre álló információk szerint a vármegye háziorvosainak zöme mindaddig nem írja majd alá az ügyeleti szerződést, ameddig annak tartalma mindkét fél számára elfogadhatóvá nem válik. Nem céljuk azonban az ügyeleti feladatok bojkottálása – hangsúlyozza a háziorvos.

A háziorvosok tudják, hogy az egészségügyi alapellátási ügyeletre szükség van, és az a betegek érdekében áll. A kritikus hozzáállás nem cél, hanem eszköz. Annak érdekében alkalmazzuk, hogy az alapellátási finanszírozási hibáit korrigálják, illetve a rezsikompenzáció megtörténjen. A háziorvos azt is leszögezte, az egészségügyi kormányzat intézkedéseivel van bajuk, amelyek szerintük nem szolgálják a hazai egészségügy rendbetételét, „sőt tovább rontják a lakosság helyzetét.”

A nagyobb problémák egyikének azt tartják, hogy nincs nyilvános, mindenki számára hozzáférhető átalakítási terv. Mindemellett nap mint nap azt látjuk és éljük meg a betegekkel együtt, hogy az ellátórendszer egyre romlik, és végzetes, kritikus állapotba került. Ezért nem írunk alá most semmit, és ezért gyűjtjük rövidesen a kórházi orvosok önként vállalt többletmunka felmondásait letétbe. Azért zárkózunk el az ügyeleti szerződések aláírásától, mert a célunk, hogy kikényszerítsük egy jól működő egészségügyi rendszer alapjainak tárgyalóasztal melletti letételét.

További részletek a cikkben.