Van az orvosoknak egy másik csoportja, amelyről mélyen hallgat az Emmi és a hírekben sem említik.
A kormány ígéri, mindenkit kompenzál, aki kevesebbet kap, mint eddig. De nem világos, ki az a "mindenki". Azok például, akik most fognak szakvizsgázni és hiányszakma-pótlékot is kaptak, még izgulhatnak - írta a hvg.hu.
Nagy a kavarás azzal kapcsolatban, hogy pontosan hány szakorvost érint a probléma. Balog Zoltán vasárnap a Kossuth Rádióban 100 emberről beszélt, miközben az Emmi “egyedi eseteket" emlegetett korábban. Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyért felelős államtitkár szeptemberi sajtótájékoztatóján állította, hogy bár több mint 400 szakorvos kapott FSZTP-t, csak azt a mintegy 10 fiatal szakorvost érintheti hátrányosan a béremelés, aki keveset, vagy egyáltán nem vállal ügyeletet (pl. patológusok).
Van az orvosoknak egy másik csoportja, amelyről mélyen hallgat az Emmi és a hírekben sem említik. Pedig a ReSzaSz álláspontja szerint azok a szakvizsga előtt álló orvosok, akik Markusovszky-ösztöndíjban részesültek, és ezenfelül úgynevezett hiányszakma-pótlékot is kaptak, még rosszabbul járhatnak, mint akik most a béremeléssel elbukták az FSZTP-t.
Nehéz megmondani, hogy hányan vannak, mert az Egészségügyi Nyilvántartási és Képzési Központ honlapján nem találni ez vonatkozó adatot. Máté-Horváth Nóra aneszteziológus, a ReSzaSz alelnökeének személyesen eddig 50-en jelezték a problémát, de például az egyik budapesti kórház radiológiai osztályán az összes fiatal orvos érintett. Az FSZTP megszüntetése azoknak is visszaüthet, akik jövő tavasszal szakvizsgáznak. Ez további 100-200 rezindenst jelenthet.
Az érdekvédelmi szervezetek közül a Magyar Orvosi Kamara is résztvett a béremelést megelőző másféléves tárgyalássorozaton. A szervezet elnöke, Éger István a hvg.hu-nak elmondta, töbször is jelezték a problémát, de végül tudomásul kellett venniük a kormány döntését.
A lap az Emmit is megkereste kérdéseivel, álaszában a tárca az írta, hogy "Azt az érdekképviseletek is tudták és el is fogadták, hogy a Fiatal Szakorvosok Támogatása nem valódi megoldás a bérrendezésre".
Majd megismétli, hogy mindenkit kompenzálni fog, illetve, hogy álláspontja szerint a megnövekedett mozgóbér pótolja a támogatás összegét. Arra azonban nem kaptunk egzakt választ, hogy miért kellett egy évvel a béremelés második lépcsője előtt megszüntetni az FSZTP-t, és hogy mi lesz az idén szakvizsgázókkal.