A többévnyi drasztikus csökkenés után elérte határait a rendszer, komoly visszaesés már nem valószínű.
A júniusi mutatókhoz képest úgy látszik, mostanra némileg javult a várólistás betegek helyzete, bár a gerincstabilizáló műtétek esetében jelenleg is átlagosan közel egy teljes évet (336 napot) kell várnia egy páciensnek a beavatkozásra – derült ki a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) friss adataiból. A listán most 664 beteg várakozik gerincstabilizáló műtétre. A nyár elején egyébként még 467 nap volt a várakozási idő, és ez 686 embert érintett. A betegek száma tehát nem csökkent jelentősen, és a jelek szerint a várakozási időben tapasztalt javulás is csak rövid távon mutatkozik meg. Tavaly júliusban ugyanis csupán néhány nappal volt hosszabb (354 nap) a várakozási idő. Valószínű tehát, hogy a többévnyi drasztikus csökkenés után elérte határait a rendszer, az úgynevezett várólista-csökkentő program hatására komoly visszaesés már nem valószínű - írta az mno.hu.
Nem mindegy egyébként az sem, hogy mely régióban szeretné valaki elvégeztetni a műtétet, ugyanis az országon belül jelentős különbségek vannak. Míg a Dél-Alföldön listázott 23 betegnek például nyolc nap az átlagos várakozási idő gerincstabilizáló műtétre, addig ugyanez a Dél-Dunántúlon lévő 235 páciensnek már 556 nap, a Nyugat-Közép-Magyarországon pedig 247 nap telik el a beavatkozásig. A legtöbben egyébként az utóbbi régióban várnak a műtétre, 343 betegnek lenne erre szüksége.
A legfrissebb adatok szerint a térdprotézist igénylők sem járnak jobban. Esetükben is közel egy év, pontosabban 345 nap az átlagos várakozási idő, de erre a beavatkozásra a gerincstabilizáló műtétnél már jóval több, 5788 beteg várakozik. Júniusban még hatezernél is többen szerepeltek a listán, tehát minimális javulás azért tapasztalható - írta a lap.