• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Még nem biztonságos a patika-üzemeltetés

Lapszemle Forrás: Pharmaonline

Miként lesz megvalósítható a gyakorlatban a gyógyszerészi többségi tulajdonra vonatkozó előírás 2017. január 1-jétől?

Operatív és tudományos kérdések mellett a gyógyszeres terápia-menedzsmentet hátráltató gazdasági nehézségekről is szó esett a Magángyógyszerészek Országos Szövetsége (MOSZ) konferenciáján, ahol kiderült: a nemzetközi gyógyszerpiaci és egészségpolitikai trendek komoly veszélyt hordozhatnak a hazai személyi jogos gyógyszerészek számára - tudósított a rendezvényről a PharmaOnline.

Jóllehet a patikák tavaly már valóban jobban állnak gazdaságilag, mint egy évvel korábban, Mikola Bálint szerint a 2009 és 2011 közötti zuhanást a mai napig nem heverték ki a gyógyszertárak, még most is csak kifelé kapaszkodnak a kátyúból. Jövedelmezőség szempontjából még most sincs biztonság, bár kevesebb a kintlévőség, javult a fizetőképességi fegyelem, de azokban a patikákban, ahol a napi betegszám 80–100 fő között van, rendkívüli módon csökkent a forgalom, márpedig a gyógyszertárak zömét ezek a jellemzően vidéki, alacsony létszámmal dolgozó intézmények teszik ki, amelyek működőképességével sok probléma van. Ilyen körülmények között joggal merül fel aggodalom a gyógyszerésztársadalomban, hogy miként lesz megvalósítható a gyakorlatban a gyógyszerészi többségi tulajdonra vonatkozó előírás 2017. január 1-jétől.

Lesújtó jövőképet festettek a szombat délutáni blokkban a termet zsúfolásig megtöltő hallgatóság elé az egészségpolitikai trendeket elemző előadások, amelyek egyre szűkülő optikával mutattak rá a gyógyszerpiaci és politikai változásokra a nemzetközi színtértől a hazai terepig eljutva. A korszerű gyógyításban egyértelműen az innovatív, nagyértékű, egyedi biológiai terápiáké a jövő, amelynek színtere nem a gyógyszertár lesz. Egyidejűleg sok, korábban csak a patikákban elérhető termékkör kikerült a gyógyszertárakból, a gyógyászati segédeszközöket, inkontinencia és orvostechnikai eszközöket, étrend-kiegészítőket, csecsemőtápszereket, OTC-készítményeket széles körben árusítják másutt is. A patikákban lassan már csak a meglehetősen rosszul jövedelmező gerenikus-terápiák maradnak, így már középtávon is felvetődik a gazdasági regresszió lehetősége, amely teljes mértékben lehetetlenné teszi azt a fajta hivatásfejlesztést, amely a gyógyszeres terápiamenedzsment szolgálatba állításával egészségnyereséget adhat. A teljes cikk