Moss kezet – ennél többet nem tehetsz, amíg kiderül, hogy mennyire veszélyes az új koronavírus.
A kínai Vuhan városából év elején elindult vírus (hivatalos nevén 2019-nCoV) kedden megérkezett az Egyesült Államokba is, és bár Donald Trump elnök azt mondta, a helyzetet “teljes mértékben kontroll alatt” tartják, a fertőzési hullámnak minden bizonnyal koránt sincs vége, írja a G7.hu.
A Vuhan vírus a koronavírusok közé tartozik, ebből a szempontból genetikai rokona a 2000-es évek elején globális pánikot okozó SARS-nak, ám ettől függetlenül nem feltétlenül hasonló a viselkedése. A SARS 2002-2003-ban világszerte közel 8500 embert betegített meg, legfőképpen Kínában és a környező országokban, a halálos esetek száma pedig 813-ra emelkedett, mire kordába tudták terelni.
Egyelőre nem lehet megjósolni, hogy a Vuhan vírus ennél is súlyosabb fertőzést okoz-e, ehhez ugyanis nem tudunk eleget. A legnagyobb probléma, hogy egyelőre nem sikerült azonosítani, melyik állatról terjedt a fertőzés az emberre. A SARS esetében ez például a cibetmacska volt, a szintén veszélyes, 2012 óta 858 ember halálát okozó MERS nevű koronavírust pedig a dromedárok hordozták.
A Vuhannál egyelőre csak annyit sikerült kideríteni, hogy a város nagykereskedelmi halpiacáról indult el a fertőzés, és bár a tengeri emlősök közül például a belugák képesek hordozni koronavírusokat, a piacon sok egyéb vadállatot, de csirkét, nyulat és kígyókat is árultak, többnyire illegálisan.
Cikkünk írásakor a fertőzéssel diagnosztizáltak száma 440 volt, de gyorsan emelkedett, a halálos esetek száma pedig 9-nél járt, utóbbiak mindannyian Vuhanban tartózkodtak. Egyelőre nem tudni, hogy egy időben felismert és a fejlett világban, higiénikus körülmények között modern gyógyszerekkel kezelt beteg gyógyulási esélyei milyenek, az első ilyen esetek fogják valójában eldönteni, hogy mennyire kell félnünk a vírus terjedésétől.
Kína igyekszik izolálni a vírust, nem ajánlja senkinek, hogy Vuhanba utazzon, a 8,9 milliós városban lévőket pedig arra kérte, hogy ne utazzanak el, bár ez utóbbi meglehetősen naiv látszatintézkedésnek tűnik. Különösen azért nagy a probléma, mert most kezdődik a kínai újév, amikor emberek százmilliói kelnek útra az országon belül.