Ugyan nincs rá konkrét ígéret, de az idén is számíthatnak konszolidációra a kórházak.
Mintegy ötvenmilliárd forintnál jár a kórházak össz-tartozásállománya az eszközbeszállítók felé, ám napokon belül meglesz a május 30-i állás, amely nagyságrendileg hárommilliárd forintnyi többletet jelent majd – közölte a Magyar Hírlappal Hegedűs Iván, a Magyar Kórházszövetség (MKSZ) elnökségi tagja, a Bács-Kiskun Megyei Kórház gazdasági igazgatója.
A Magyar Államkincstár (MÁK) legfrissebb adatai szerint előbbiből háromszázmillió forint az állam felé rögzített adósság, 50,4 milliárd pedig a piaci szereplőknél felhalmozott tartozás. A kórházak 2015-ben hasonló nagyságrendű adósságot halmoztak fel, tavaly májusban azonban ennek rendezéséhez a kormány külső forrásból, vagyis nem az egészségügyi kassza terhére, hatvanmilliárd forintot juttatott az ágazatnak, lenullázva az akkori tartozásállományt.
Hegedűs Iván most a lap kérdésére elmondta, ebben az évben még nem történt konszolidáció, leszámítva azt a tavaly decemberi, úgynevezett kasszasöprésből megmaradt hét-nyolcmilliárd forintos többletet, amelynek egy része „átfolyt erre az évre", s szintén e célra fordították. Jelentős ugyan nem, de lehet változás a kórházak finanszírozásában, s annak ellenére, hogy konkrét ígéretet még nem kaptak, az idén is várható központi adósságrendezés, amelynek fejében a mostaninál is fegyelmezettebb gazdálkodást várnak el az intézményektől.
Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyi államtitkár már tavaly többször felvetette, a kormány nem tudja, pontosan mekkora készpénzállománya van az egyes szolgáltatóknak. Néhányuk esetében például kiderült, képesek lennének akár saját bevételből is rendezni a lejárt számláikat. Az MKSZ elnökségi tagja ezzel kapcsolatban elmondta, valóban van az intézményeknek készpén-
zük, ám az szerinte nem befolyásolja számottevően az adósságállományt. „Az ellátók, illetve az egyetemek együttesen nagyságrendileg hétszázmilliárd forintból gazdálkodnak a kórházi járóbetegrendszerben, ebből pedig a készpénzállomány legfeljebb pár milliárd forintot tehet ki.