Új ifjúsági stratégia készül, amely reményeik szerint megoldást kínál a tinédzserek által megélt nehézségekre.
Országos, sőt, világszintű problémát jelent a fiatalok mentális egészsége, egyre több kamasz küzd szorongással, depresszióval, öngyilkos gondolatokkal. Az elmúlt időszakban számos iskola, önkormányzat indított prevenciós programokat. Nemrég Újpest Önkormányzata döntött úgy, hogy kidolgoz egy új ifjúsági stratégiát, amely reményeik szerint megoldást kínál a tinédzserek által megélt nehézségekre - számolt be róla az index.hu.
Úgy kezdtük a tanévet, hogy szeptember második hetére már kilenc olyan tanuló került a látókörünkbe, aki öngyilkossági kísérletet követett el, a bródys tragédia valójában már a tizedik eset volt. Szerencsére ezek egyike sem volt sikeres, az viszont egyértelművé vált, hogy lépnünk kell ez ügyben, nem nézhettük tovább tétlenül az eseményeket – hangsúlyozta lapunknak Andula Zsuzsanna az újpesti önkormányzat ifjúsági referense.
Elhatározták, hogy a témában egy reprezentatív kutatást is készítenek. Bár a felmérés még folyamatban van, 2022/2023-as tanév első felében már több mint félezer újpesti középiskolás töltette ki az úgynevezett ACE (Adverse Childhood Experiences) kérdőívet, amely feltárja a diákok ártalmas gyerekkori élményeit.
A részeredmények önmagukért beszélnek: Verbális bántalmazás: 47%, 198 fő; Fizikai bántalmazás: 21%, 88 fő; Szexuális bántalmazás: 26%, 110 fő; Érzelmi elhanyagolás: 32%, 132 fő; Fizikai elhanyagolás: 23%, 96 fő; Veszteség: 24%, 102 fő; Családon belül erőszak szemtanúja: 23%, 98 fő; Függőség a családban: 25%, 104 fő; Mentális zavar, pszichiátriai betegség a családban: 32%, 134 fő; Börtönben családtag: 8%, 34 fő;
Noha a felmérés teljesen anonim volt, Andula Zsuzsanna kiemelte, hogy a fiatalok egy része mégis ráírta a nevét a kérdőívre, ezzel jelezve, hogy segítségre van szüksége.
További részletek a teljes cikkben