Bár nincs korlátozás, jelenleg mégsincs férfi, aki védőnőként teljesítene szolgálatot.
A védőnői szolgálat több mint 100 éves múltra tekint vissza, hiszen 1915-ben alapították elődjét, a Stefánia Szövetséget. Akkor még egész más kihívásokkal kellett szembenézni – mondta a Kossuth Rádió Napközben című műsorában Bábiné Szottfried Gabriella, a védőnői hálózat megújításáért felelős korábbi miniszteri biztos. A védőnő már a várandóság kezdetén, ideális esetben annak tervezésekor találkozik a családdal, és egészen hatvan éves korig kíséri végig a nőket – mondta a szakember. A gyerekeket pedig az iskolában veszi át az intézmény védőnője – tette hozzá Csősz Katalin. A Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara (MESZK) védőnői tagozatának vezetője szerint bizalmi kapcsolatnak kell kialakulnia, amiért egy védőnőnek meg kell dolgoznia.
A tagozat vezetője a műsorban megjegyezte, hogy a probléma abban rejlik, hogy az elmúlt 100 év alatt a metódusok nem változtak, pedig ahogy a technika fejlődik, változnak a családok is. A védőnői szolgálat is megérett egy reformra – tette hozzá. Kihangsúlyozta, hogy jellemző a pályaelhagyás, valamint egyre kevesebb fiatal választja magának ezt a hivatást. A védőnői szolgálat azonban hiánnyal küzd, jelenleg is vannak betöltetlen állások az országban. Nehézkes a halmozottan hátrányos régiókba történő telepítésük.
Bábiné Szottfried Gabriella megjegyezte, hogy bár nincs korlátozás a szakmában, jelenleg még sincs férfi, aki „védőnőként" teljesítene szolgálatot.