• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Megfertőzhetik a szuperbaktériumok az orvosi eszközöket

Lapszemle MA 07:04 Forrás: hvg.hu
Megfertőzhetik a szuperbaktériumok az orvosi eszközöket

Brit kutatók vizsgálata kimutatta, hogy bizonyos, a kórházi fertőzésekért felelős baktériumok lebonthatják az orvosi műanyagot.

Ijesztő megállapításra jutottak a szuperbaktériumok – azon baktériumok, amelyek ellen nincs hatékony antibiotikumos védelem – vizsgálata során a brit Brunel Egyetem tudósai – számolt be róla az Interesting Engineering. A kutatók felfedezték, hogy a Pseudomonas aeruginosa – egy olyan baktérium, amit gyakran összefüggésbe hoznak a kórházi fertőzésekkel – képes lebontani a polikaprolaktont (PCL), egy olyan, biológiailag lebomló műanyagot, amelyet gyakran használnak sebkötözésben és orvostechnikai eszközökben, például gyógyszeradagoló rendszerekben, stentekben, sebészeti hálóban és felszívódó varratokban, írja a hvg.huCell Reports nyomán.

Még aggasztóbb, hogy ez a képesség lehetővé teheti a baktériumok számára, hogy hosszabb ideig fennmaradjanak a kórházi felületeken és az orvostechnikai eszközök belsejében – olyan helyeken, amelyeket korábban ettől védettnek gondoltak. Az erről szóló tanulmány a Cell Reports című tudományos lapban jelent meg.

Ronan McCarthy, a tanulmány vezető szerzője szerint mindez azt jelenti, hogy újra kell gondolni, miképpen élnek a kórokozók a kórházi környezetben. „A műanyagok, beleértve a műanyag felületeket is, potenciálisan táplálékul szolgálhatnak ezeknek a baktériumoknak” – hangsúlyozta a tudós. Ezek a kórokozók a korábban gondoltnál tovább maradhatnak életben, így az orvosi eszközöket is megfertőzhetik.

Ami még aggasztóbbnak tűnik, az a műanyagok lebomlása és a rezisztenciája közötti összefüggés. Úgy tűnik, hogy a PCL bomlástermékei segítik a baktériumot az erősebb biofilmképződésben. Ez egy vastag, többsejtű réteg, amelyek megtapadnak a felületeken, és nagyon nehéz őket antibiotikumos kezeléssel kiirtani. A biofilmek a jelenléte sokkal nehezebbé teszi a fertőzések kezelését, és növeli a hosszan tartó káros hatások kialakulásának valószínűségét, különösen azoknál a betegeknél, akik beültetett orvostechnikai eszközökkel rendelkeznek.

A teljes információ a cikkben.