A várható élettartam a szlováktól egy, a csehtől három, a szlovéntől és az OECD-átlagtól öt évvel marad el.
Magyarország is előrelépett az egészségügyi rendszerének fejlesztésében és reformjában - véli az OECD egy friss tanulmánya. A többi tagállammal összehasonlítva több dologban éllovas Magyarország, ám ezek az elsőségek most nem épp azok, amelyekre annyira büszkék lehetnénk – írj a napi.hu.
A várható élettartam 2012-ben Magyarországon 75,2 év volt, ami a szlováktól egy, a csehtől három, a szlovéntől és az OECD-átlagtól pedig öt évvel marad el. Igaz, az élettartam az ezredfordulótól fogva jelentősen, 3,3 évvel javult, a kelet-közép-európai országokhoz viszonyított szakadék azonban megmaradt - derül ki a jelentésből.
Magyarországon az alacsony jövedelműek több mint 15 százaléka nem jut megfelelő orvosi ellátáshoz, ami háromszor akkora arány, mint a legmagasabb jövedelmi csoportba tartozók esetében. Ráadásul ez az egész EU-ban is az egyik legmagasabb arányt jelenti. Az OECD ugyanakkor megjegyzi: ennek oka nemcsak anyagi, de földrajzi vagy egyéb más okokra is visszavezethető. Ezek között értendő az orvosok egyenetlen eloszlása is, vagyis, hogy a városok közelében jellemzően több orvos található, mint kisebb települések körül.A fentiekkel szemben a GDP-arányos egészségügyi kiadások viszont már nem mutatnak ilyen rosszul: ezek a GDP 8 százalékát tették ki 2012-ben, ami jelentősen elmarad a 9,3 százalékos OECD-átlagtól, de megegyezik a szlovákkal és magasabb, mint a lengyel vagy a cseh. Az egy főre vetített összeg viszont épphogy meghaladta az OECD-átlag felét 2012-ben, ez 1803 dollárt jelentett szemben az OECD átlagos 3484 dolláros költésével. Ezzel Magyarország többet költ, mint a lengyelek, de kissé kevesebbet, mint a csehek és a szlovákok és jóval kevesebbet, mint a szlovének. További tények