"A kormányzat ismét elodázta az új terápiák befogadását, ami azért jelent problémát, mert a betegek nem férnek hozzá az új, modern készítményekhez".
Az idei évben további hét százalékkal nő a gyógyszerkassza, megközelítőleg 535 milliárd forint jut mindenféle terápiás kezelésre. Ugyanakkor az ígéretek ellenére nem volt 2025. január 1-jén gyógyszerbefogadás, pedig Bidló Judit, a Belügyminisztérium helyettes államtitkára hatvan készítmény 75 indikációban történő befogadásáról beszélt tavaly év végén a Magyar Klinikai Onkológiai Társaság budapesti kongresszusán - írta az economx.hu.
Azt látjuk, hogy a kormányzat ismét elodázta az új terápiák befogadását, ami azért jelent problémát, mert a betegek nem férnek hozzá az új, modern készítményekhez. Nincs pontos információm arról, hogy mikor történhet meg az új gyógyszerek befogadása – mondta a lapnak Szalóki Katalin, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének (AIPM) elnöke.
Az jó hír, hogy az innovatív gyógyszergyártókat sújtó különadó mértéke a korábbi 40 százalékról 2025. január 1-től 20 százalékra csökkent, az extraprofitadó pedig megszűnt – mondta Szalóki Katalin, de a kiszámíthatóságot továbbra is hiányolják.
Azt ígérte az egészségügyi kormányzat, hogy évente lesz gyógyszerbefogadás, de ez megint nem történt meg, ami a külföldi vállalatok számára bizonytalanságot jelent. Nem tudnak így a nemzetközi gyógyszercégek tervezni, megint az utolsó pillanatban derült ki, hogy nem lesz gyógyszerbefogadás, mondta Szalóki Katalin.
Az AIPM elnöke szerint valami nagyon nincs rendben a Batthyány Strattmann Alapítvánnyal sem. Ez az alapítvány intézné a közfinanszírozásban még nem elérhető terápiák támogatásárára szánt évi közel 45 milliárd forint elosztását. Az alapítvány indulását 2025 januárjára ígérték, de ez sem történt meg.
Továbbiak a teljes cikkben