A határon túli magyarok számára elérhetővé tennék Magyarországon a daganatos terápiákat.
Jelentős költségrobbanást okozhat az egészségügyben egy új javaslat, amely a határon túli magyarok számára elérhetővé tenné Magyarországon a daganatos terápiákat. A kezelések közfinanszírozását a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium kezdeményezte, a kassza betartásáért felelős Szócska Miklós egészségügyi államtitkár viszont mit sem tud az akcióról - írja a MedicalOnline.
Cikkük szerint olyasmit kezdeményezett a társtárca, amely jelentősen megterhelné az egészségügyi államtitkárság amúgy is szigorúan szűkre szabott költségkeretét. Az indítvány – amely egyébként nem öltött hivatalos előterjesztési, javaslattételi formát – arról szólt, hogy a nálunk kezelt határon túli magyarok szükség esetén sugár-, illetve kemoterápiában is részesülhessenek. A szerző arra is kitér, hogy a külhoni magyarok Magyarországon történő egészségügyi ellátását egy 2007-ben megfogalmazott miniszteri rendelet szabályozza.
A rendelet azt is pontosan meghatározza, hogy milyen műtétekre, illetve kezelésekre mondhat igent a kezelést jóváhagyó bizottság. Ez lehet többek között idegsebészeti beavatkozás, szemészeti operáció, esetleg gége-garat vagy a fül speciális műtéte, szájpadhasadék korrekciója, bizonyos fejlődési rendellenességek műtéti megoldása, pacemaker-beültetés, s a beteg hazaszállítása – a magyar határig. A daganatos betegségek esetében a diagnosztika, illetve a műtét – beleértve a szükséges implantátumok alkalmazását – elvégzését támogathatja a bizottság. A rákos betegek kezeléséből azonban a rendelet kizárja a kemo- és a sugárterápiát, mondván, a kemoterápia például gyógyszeres kezelésként az érintett hazájában is igénybe vehető. Ugyanakkor alapos finanszírozási okok is közrejátszottak abban, hogy e két eljárást a rendelet alkotója kizárta a támogatandó ellátások köréből. Ezek ugyanis már szétfeszítették volna a rendelkezésre álló anyagi kereteket. A KIM ajánlata épp e két tétel jogszabályi beemeléséről szól.