Ezekben a betegségekben eddig évente csaknem három millióan veszítették életüket világszerte.
Többen veszíthetik életüket maláriában, tuberkolózisban és a HIV-vírus okozta betegségben a koronavírus elleni küzdelem miatt, mint amennyi halálesetet maga a Covid-19 okoz. A szegény országokban ugyanis hiány lehet gyógyszerekből, a rászorulók pedig félnek elmenni orvoshoz, írja a privatbankar.hu.
Drasztikusan növelheti a koronavírus-válság a malária, a HIV-vírus és a tuberkolózis okozta haláleseteket a szegény országokban, állítja egy aktuális tanulmány.
Az Imperial College London kutatói szerint ezekben az államokban, ahol amúgy is gyakoriak a fertőző betegségek, komoly zavarok léphetnek fel az egészségügyi rendszerben és a gyógyszerellátásban. Ráadásul az emberek egyre kevésbé mernek orvoshoz vagy kórházba menni, mivel félnek a koronavírustól. Pedig ma már a HIV-vírus, a tuberkolózis és a malária ellen is vannak kezelések vagy hatékony, a megelőzést szolgáló gyógyszerek.
Ezekben a betegségekben eddig évente csaknem három millióan veszítették életüket világszerte.
Modellszámítások szerint a következő öt évben annyira megugorhat ez a szám, hogy többen fognak meghalni az említett három betegség, mint a Covid-19 következtében.
Afrika déli részén például akár húsz százalékkal is nőhet a tuberkolózis okozta halálesetek száma. (Már jelenleg is ez a leghalálosabb fertőzőbetegség a világon.)
Malária következtében harmadával többen veszíthetik életüket amiatt, ha a Covid-19 miatt le kell állítani a szúnyoghálók osztását. (A kórokozókat szúnyogok terjesztik.) A HIV-fertőzöttek kezelésének megszakítása pedig tíz százalékkal növelheti a halálozások számát.
A Spiegel által idézett tanulmány a Lancet Global Health szakfolyóiratban jelent meg. A kutatók négy különböző forgatókönyvet vizsgáltak meg a koronavírus lefolyásával kapcsolatban.
A vírusválság szegény országokra gyakorolt súlyos hatásaira figyelmeztet egy aktuális ENSZ-jelentés is: eszerint a krízis 83-132 millióval növeli az éhezők számátglobálisan az idei évben.
Az ENSZ és a Világbank korábbi tanulmánya alapján pedig világszerte hatvan millió ember süllyedhet súlyos szegénységbe a járvány következményei miatt.