A Dél-Ausztrál Egyetem szakembereinek új genetikai kutatása közvetlen kapcsolatot talált a demencia és a D-vitamin hiány között.
Már a Covid-járvány kapcsán is sokat lehetett hallani a D-vitamin immunerősítő szerepéről, egy új kutatás viszont egy újabb oldalról világítja meg, mennyire fontos anyagról van szó. A Dél-Ausztrál Egyetem szakembereinek új genetikai kutatása ugyanis közvetlen kapcsolatot talált a demencia (időskori elbutulás) és a D-vitamin hiány között - írta a hvg.hu.
A szakemberek az Egyesült Királyság Biobank 294 514 résztvevőjének adatait elemezték, és az alacsony D-vitamin szint (25 nmol/l) hatását, valamint a demencia és a stroke kockázatát vizsgálták. Megállapították, hogy az alacsony D-vitamin szint alacsonyabb agytérfogattal, valamint a demencia és a stroke fokozott kockázatával járt együtt, és a genetikai elemzések a D-vitamin-hiány és a demencia ok-okozati hatását is alátámasztották. A kutatók úgy vélik, hogy egyes populációkban a demenciás esetek akár 17 százaléka is megelőzhető volna, ha az emberek D-vitamin szintje a normál szinten (50 nmol/l) lenne.
Tanulmányuk az első, amely a nagyon alacsony D-vitamin-szintnek a demencia és a stroke kockázatára gyakorolt hatását vizsgálta robusztus genetikai elemzések segítségével, nagy populáció körében. Azt tapasztalták, hogy a demenciás esetek egy része elkerülhető lett volna a D-vitamin szint megfelelő mértékűre emelésével.