A szakemberek szerint ha mindketten jól illeszkedő, helyesen viselt FFP2-es maszkot viselnek, akkor a fertőzés kockázata drámaian lecsökken.
A koronavírus-járvány kirobbanása óta sokat lehetett már arról hallani, hogy milyen távolságot érdemes tartani a másik embertől annak érdekében, hogy minimális legyen a megfertőződés esélye, illetve arról is, hogy miért fontos az arcmaszk viselése. A német Max Planck Intézet kutatói nemrég egy sor elemzést végeztek el azzal kapcsolatban, hogy még pontosabb képet kapjunk arról, miként tudjuk megvédeni magunkat - írta a hvg.hu.
A rossz hír, hogy a 1,5 méteres távolságtartás nem elegendő. Sőt, gyakorlatilag a három méter sem, a modellezések alapján ugyanis ilyen távolságból kevesebb mint 5 perc alatt fog 100 százalékos valószínűséggel megfertőződni egy olyan ember, aki még nem vette fel a védőoltást, és egy fertőzött közelében áll.
Jó hír ugyanakkor, hogy a szakemberek szerint ha mindketten jól illeszkedő, helyesen viselt FFP2-es maszkot viselnek, akkor a fertőzés kockázata drámaian lecsökken. Ha a fertőzött és a nem fertőzött egyén is ilyen arcmaszkot visel, a fertőzés kockázata 20 perc elteltével még a legrövidebb távolság esetében is alig haladja meg az egy ezreléket.
Ha a maszk nem illeszkedik jól az arcukra, a fertőződés esélye 20 perc elteltével 4 százalékra nő. Amennyiben orvosi maszkot viselnek, ez az arány legfeljebb 10 százalék.