A februári kormányzati reformcsomag mintegy 600-800 milliárd forintos megtakarítást hozhat az államháztartásnak.
Ebből mintegy százmilliárd forintos kiadáscsökkentés jut a gyógyszerkasszára. Ez pedig a gyakorlatban az orvosságok támogatására költött összeg mintegy harmadának elvonását jelenti. Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter a HVG internetes kiadásának adott interjújában arról beszélt, hogy a svéd gyógyszer-támogatási rendszert kívánják meghonosítani.
A skandináv országban a támogatás hatóanyag-alapú, azaz az áralkuban a biztosító nem egy-egy gyógyszerre, hanem például a vérnyomás csökkentésére alkalmas hatóanyag árához ad támogatást. Ez nálunk sincs lényegesen másként, azonban a skandináv országban az orvosok is főként hatóanyagot rendelnek a recepten. Csakhogy - Molnár Márk Péter, a Corvinus Egyetem oktatója szerint - Magyarországon csak igen hosszú idő alatt lehetne egy ilyen rendszerre áttérni, ehhez mind az orvosokat, mind a patikusokat meg kellene nyernie a kormánynak. Azonban százmilliárd forinttal a gyógyszerkassza kiadásait csak a betegterhek drasztikus növelésével, a támogatott gyógyszerek körének jelentős szűkítésével és más társadalompolitikailag nehezen vállalható intézkedésekkel lehet végrehajtani.
A hatóanyag-alapú gyógyszerrendelés bevezetése korábban is szóba került, de a gyógyszerellátás szereplői rendre határozottan tiltakoztak ellene. Az orvosok megszokták, hogy nem kell ismerniük az orvosságok hatóanyagnevét, a márkanevek alapján választanak, a gyógyszerészek pedig többször megfogalmazták, nem szívesen vállalnák a készítményválasztás felelősségét.