Az eljárás jelentősége, hogy egyes genetikus betegségek megelőzését teheti lehetővé.
Először módosították úgynevezett „bázisszerkesztéssel" humán embriók DNS-ét kínai tudósok. A cél az volt, hogy kiiktassanak egy örökletes betegséget – mondta az InfoRádió Szigma - A holnap világa című tudományos magazinműsorában Varga Máté, az ELTE Természettudományi Kar Genetikai Tanszékének adjunktusa.
A most alkalmazott eljárás némileg különbözik a korábbi génmódosító megoldásoktól, de az alapja megmaradt. Nem történt olyan szinten genomhasítás mint előző esetekben, de mégsem maradéktalanul igaz a kijelentés, miszerint nem a genomszerkesztésen alapuló megközelítést használták – hívta fel a figyelmet a genetikus.
Az eljárás jelentősége, hogy egyes genetikus betegségek megelőzését teheti lehetővé. Azonban etikai vonatkozása is van a módszernek. Kérdés, hogy mely embrionális szakaszban módosítanák a genomot, ezzel befolyásolva azt is, hogy örökölhető mutációt hoznak-e létre – tette hozzá a szakértő. Azt is mérlegelni kell, hogy a beavatkozásnak mennyi előnye lehet, hiszen a kínai cikk is csupán 23 százalékos sikerről számolt be, ami a genetikus szerint nem kevés, de tudni kell, hogy nem jelent biztos megoldást.