A műhibaperekben másfél-két év alatt készülnek el orvosi szakvélemények, miközben 30 nap a határidő.
A szakértőket gyakran feleslegesen „halmozó" bírói gyakorlatnak köszönhetően pedig akár 4-6 évig is elhúzódhat sokszor teljesen egyértelmű ügyekben az ítélethozatal. A háttérben felsejlik a kettős mérce: védik az orvosi mundér becsületét - írja a Vasárnapi Hírek.
Ha a hivatalos utat választjuk, egy-egy szakvéleményért alapesetben 50-150 ezer forintot kell fizetni, de senki sem garantálja, hogy ne kelljen akár éveket(!) várni az eredményre.
Magánmegrendelőként azonban szabhatunk határidőt is az alapösszeg duplájáért, de úgy tudjuk, 600-700 ezer forintért van, akitől olyan véleményt is kaphatunk, amilyenre az ügyünk „érdekében" szükségünk van. Igaz, a lap informátorai szerint egy józan ítélőképességű ügyvéd ilyet nem kér. De persze az etikai kérdőjelek mellett problémák egész sora terheli az igazságügyi szakértés rendszerét.
Dr. Ábrahám László, orvos-ügyvéd történetek hosszú sorával tudja igazolni: gyakran minden ok nélkül is hosszú évekig húzódnak az eljárások.
Ábrahám doktor szerint él a kettős mérce: a foglalkozás körében elkövetett hibával kapcsolatban más megítélés alá esik egy sofőr, aki halálos balesetet okoz, és az orvos, aki ugyanúgy megszegi a szabályokat.
Dr. Turzó Csaba debreceni igazságügyi orvosszakértő szerint vannak annyira bonyolult ügyek, ahol 6-7 hónapig is elgondolkodik az ember, míg megalapozott véleményt tud adni. Sok esetben pedig külső konzulens segítségét is kérni kell, ami jelentősen lassítja az ügyeket. Azt viszont elismeri: a többéves késlekedésekre ez nem magyarázat. „Van, amikor a szakember úgy gondolja, hogy az ügyet is neki kell megoldania, holott csak egy véleményt kértünk. A késlekedés pedig gyakran annak a bírói gyakorlatnak köszönhető, amely helyt ad az újabb és újabb kérelmeknek" – mondta a lapnak Turzó doktor, aki abban viszont egyetért Ábrahám Lászlóval, hogy a kettős mérce valóban él.
További részletek a cikkben, sok példával