Mintegy 9 500 áldozat kimaradt a magyar Covid-statisztikából - derül ki a Washingtoni Egyetem modelljéből.
Több mint kétszer annyian veszítették életüket koronavírusban a világon, mint amennyi a statisztikákban szerepel - erre a következtetésre jutottak a Washingtoni Egyetem Egészségügyi Mérési és Értékelési Intézetének (IHME) szakemberei nemrégiben publikált elemzésükben - írta a nepszava.hu. A különböző államok által közölt adatok nagyjából 3,2 millió elhunytat mutattak tavaly márciustól május 3-ig bezárólag, de a kutatók kalkulációi alapján ténylegesen addigra már 6,9 millió áldozatot követelt a pandémia világszerte.
Magyarországon az IHME elemzése alapján 37 177-en haltak meg a járványban május 2-ig, vagyis 9 476-tal többen, mint amennyit a hivatalos tájékoztatásban elhunytként regisztráltak (27 701 fő).
A kutatók modellje szerint tavaly szeptember végéig még alacsony az eltérés a közölt és a becsült adatok között, naponta nagyjából 2-4 haláleset nem jelent meg a statisztikában. A második hullám előrehaladtával azonban kinyílik az olló: a december 5-i tetőzéskor már több mint 60 láthatatlan áldozatról szólnak a számítások, és még az enyhülést követően is napi 20-30 elhunyt marad rejtve. A harmadik hullámban ismét jelentősebbé vált a differencia, az április 7-i csúcson az Operatív Törzs 311 halottról számolt be, ám a szakemberek kalkulációja szerint valójában 417 honfitársunk veszítette életét aznap.
Az elemzés szerint hazánk lakosságarányosan nem is a világelső a halálozások tekintetében, hanem a 16. helyen áll, az EU-tagállamok közül pedig a hetedik a sorban- Bulgária, Románia, Szlovákia, Litvánia, Lengyelország és Csehország is előttük van, akik egyben a statisztikák vezetésében is rosszabbul teljesítettek. További részletek a cikkben