Az eredmény azért meghökkentő, mert sok esetben éppen azzal érvelnek a spirálok mellett, hogy kevesebb mellékhatással kell számolniuk a használóknak.
Egy friss, Dániában készített kutatásból ugyanis kiderült, hogy a levonorgesztrel tartalmú hormonális spirált használó nők körében ugyanúgy megemelkedik a mellrák kialakulásának kockázata, mint a tablettát szedő nőknél. Az eredmény azért meghökkentő, mert sok esetben éppen azzal érvelnek a spirálok mellett, hogy azok hormontartalma alacsonyabb, mint a tablettáké, ezért kevesebb mellékhatással kell számolniuk a felhasználóknak - írta a qubit.hu.
Az, hogy mára Magyarországon is rengeteg fogamzásgátló közül választhatnak a nők, nem jelenti azt, hogy mindenki azonnal megtalálja azt, amivel hosszú távon kényelmesen együtt tud élni. Az orvosok szerint is az lenne ideális, ha minden nő, aki szeretne fogamzásgátlót szedni vagy használni, megfelelő tájékoztatást kapna róluk, és ennek birtokában dönthetne. Logikus például, hogy aki a vitaminjait is elfelejti beszedni vagy sokat utazik, kényelmetlenül élheti meg a tablettaszedést, amit minden nap lehetőleg ugyanabban az időpontban kell bevenni, míg a spirál kényelmetlen lehet akkor, ha 1-2 éven belül gyereket szeretne vállalni valaki.
Mégis vannak, akik akár egészségügyi okokból nem élhetnek a hormonális fogamzásgátlás lehetőségével, például azért, mert a családjukban gyakran fordult elő mélyvénás trombózis, vagy valamilyen véralvadási zavarral élnek együtt. Nekik a hormonkészítmények trombóziskockázata jelenthet olyan veszélyt, ami miatt nem javasolt a tablettaszedés.
A tabletták, spirálok, tapaszok, injekciók és implantátumok fejlesztése éppen ezért nem szünetelhet, hiszen a Föld lakosságának közel 50 százaléka nő, és jó részük az életük valamely szakaszában alkalmaz valamilyen fogamzásgátlót. Továbbiak a teljes cikkben