A hirdetmény szerint jogi felelősséget nem tud vállalni az orvos a csak a szülők által bemondott panaszokért, tünetekért.
Az Ellenszél birtokába jutott egy felhívás, mely szerint megtagadta az orvosi igazolások kiadását egy magyar orvos. Január 23-ától a rendelő nem állít ki a gyermekek egészségi állapotára vonatkozó igazolást az oktatási intézmények részére. Erről közleményben értesítette a szülőket.
Nem szokványos plakáttal találkozhattak a nagykőrösiek. A hirdetmény szerint a betegellátás az első, jogi felelősséget nem tud vállalni az orvos.
“Tisztelt Szülők!
2023.01.23-tól az oktatási nevelési intézményekből való hiányzásokra orvosi igazolást nem tudunk kiállítani!
A BETEGELLÁTÁS AZ ELSŐ!!!
Az orvosi igazolások ezt gátolják! Jogi felelőséget vállalni a bediktált időtartamért nem tudunk!
Az orvosi igazolás rendszere az oktatásügy részéről előírás, amelynek orvosszakmai indokai nincsennek. Mind a személyes, mind a telemedicinális ellátás során a szülő észlelésére és felelőségére hagyatkozunk, hiszen sok tünet, illetve panasz (hányás, hasmenés, enyhe köhögés, orrfolyás, láz) az orvosi vizsgálat alkalmával nem észlelhető. Ezekről, illetve a tünetek megszűnéséről a szülő elmondásából értesülünk.
Továbbá egy pénteken (vagy oktatási szünetet megelőzően) kiadott orvosi igazolás egyáltalán nem biztosítja azt, hogy a gyermeknél a hétvégén nem alakulnak ki a közösségben történő megjelenést kizáró tünetek, így ismételten a szülő felelősége merül fel. Emellett minden reggel a szülő dönt gyermeke egészségi állapotáról, azaz közösségbe engedhetőségéről.
Tekintettel arra, hogy a személyes orvosi vizsgálatot nem igénylő orvosi ellátása, az állapot változásának észlelése, a tünetmentesség megállapítása a szülői észlelésen alapul, nem csak indokolatlannak tartjuk ezen állapotok orvos általi igazolását, hanem jogtalan gyakorlatot követünk, ha büntetőjogi felelőségünk tudatában olyan tényekről állítunk ki igazolást, aminek valóságtartalmáról nem tudunk meggyőződni.
Együttműködésüket köszönjük!”
További részletek a cikkben.