Jobb terápiás és diasznosztikus eszközök felfedezésében reménykednek a kutatók.
A Portsmouthi Egyetem munkatársai egy eddig kevéssé ismert fehérjének tulajdonítanak kulcsszerepet az elbutulás és a szklerózis multiplex kialakulásában. A Kir4.1 az agy és a gerincvelő speciális sejtes elemeit, az oligodendrocitákat, irányítja, melyek az ingerület vezetésében alapvető mielinhüvely-borítást alakítják ki.
Egy másik fehérje, a Gas6 szintén fontos szerepet tölt be az oligodendrociták termelésében és túlélésében. A két faktor kombinációjával sikeresen lehet modellezni az oligodendrociták és a mielin élettani folyamatait, serkenteni a növekedést és a regenerációs folyamatokat – olvasható a noinetcafe.hu portálján.
A szóban forgó elemek a születés környékén alakulnak ki, és egyéves korig folyamatosan fejlődnek. Emellett a felnőtt agyban is szerephez jutnak, ugyanis a természetes öregedés során elvesztett sejtek helyét töltik be, azonban az életkorral párhuzamosan kapacitásuk kimerül, és arányuk egyre alacsonyabb lesz, ami a kognitív funkciók romlásához vezet.
A hippokampusznak nevezett terület, mely a memóriaraktározás központja szintén érintett. Ily módon a szabályozási folyamat megértése az Alzheimer-kór és más elbutulással járó betegségek mélyebb részleteit tárhatja fel – írja a portál, amely arról is beszámol, hogy Arthur Butt professzor és munkatársai szklerózis multiplexszel foglalkozó kutatásaikat idén kezdik meg, és a projekt mintegy három évet ölel fel. A kutatók remélik, hogy munkájuk jobb terápiás és diagnosztikus eszközökhöz vezethet a szklerózis multiplex, az Alzheimer-kór és egyéb demenciák esetén.