Felfedeztek egy olyan mechanizmust, amelyben egy enzim lebont bizonyos mérgező anyagokat, és ezzel mérsékli a káros hatásaikat, így növelve az élettartamot.
Amerikai kutatók egy váratlan felfedezés révén 50 százalékkal meg tudták hosszabbítani a férgek élettartamát, és úgy gondolják, a módszer emlősökkel és az emberrel is működhet, írja a hvg.hu az IFL Science nyomán.
Váratlanul felfedeztek egy olyan mechanizmust, amelyben egy enzim lebont bizonyos mérgező anyagokat, és ezzel mérsékli a káros hatásaikat, így növelve az élettartamot. A Virginiai Egyetem kutatója, Eyleen Jorgelina O’Rourke egy közleményben írta meg, hogy épp az autofágiával, azaz a sejtek öntisztító folyamatával foglalkoztak, amikor a kutatás „melléktermékeként” rábukkantak a mechanizmusra. A kutatók a Caenorhabditis elegans nevű fonálféregben mutatták ki, hogy az adh-1 gén expressziónövekedése lassította az öregedést, és a kutatók szerint ez az emberre is igaz lehet.
A kutatók szerint a most felfedezett mechanizmus ösztönözheti két olyan anyag metabolizmusát (azaz anyagcsere általi feldolgozását), amelyek a zsír melléktermékei, és amelyek idővel felhalmozódnak a szervezetben. Az egyik, a glicerin lebomlása automatikusan a másik, a glicerinaldehid lebomlásához vezetne. Mindkét anyagról úgy gondolják, hogy mérgező hatásuk van, így a lebontásuk egészségesebbé és hosszabb életűvé tehet.
További részletek a hvg.hu cikkében.