Az űrügynökség azt vizsgálta, hogyan lehet megakadályozni a csontsűrűségvesztést a többnyire nulla gravitációs környezetben tartózkodó űrhajósoknál.
Megkapta az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatalának (FDA) engedélyét az Osteoboost névre hallgató eszköz, sőt áttörést jelentő eszközmegjelölést kapott. Egy vibrációs övről van szó, ami nem kevesebbet ígér, mint hogy megállítja a csontsűrűségvesztést a csontritkulás korai szakaszában - írta a hvg.hu.
Az övet egy kaliforniai székhelyű startup, a Bone Health Technologies fejlesztette a NASA közreműködésével. Az öv technológiai terve ugyanis NASA kutatásából származik: az űrügynökség azt vizsgálta, hogyan lehet megakadályozni a csontsűrűségvesztést a többnyire nulla gravitációs környezetben tartózkodó űrhajósoknál.
Jelenleg életmódbeli tanácsokat (testmozgás, diéta), illetve táplálék-kiegészítőket javasolnak a csontsűrűség-vesztés megállítására, azonban ezek hatása elég szerény. Sokkal hatékonyabbnak tűnik a vibrációs öv, amit naponta fél óráig, vagy hetente legalább ötször kell viselni. A CT-vizsgálatok azt mutatták, hogy az övnek a beteg gondozási tervébe való integrálását követően a csontsűrűség vizuálisan javult az idő múlásával. Az is kiderült, hogy míg az 50-60 éves nők csontsűrűségük 3,4 százalékát veszítették el 12 hónap végére beavatkozás nélkül, addig az övet viselő betegeknél ez csak 0,5 százalék volt. További részletek a teljes cikkben