Az élet delelőjén gyermeket vállaló asszonyok száma a fővárosban és Pest megyében a legmagasabb.
Megháromszorozódott a legalább 40 évesen gyermeket vállaló anyák száma Magyarországon az ezredforduló óta. Tavaly már 4306 olyan asszony adott életet első, második vagy többedik kisbabájának, aki az ötödik X-ben járt. 2000-ben ugyanerre a hasonló korosztályban még csak 1329-en vállalkoztak. A növekedés folyamatos: a múlt évben a tavalyelőttinél 303-mal több olyan kislány és kisfiú jött itthon világra, akinek a mamája a biológiailag még lehetségesnek tartott utolsó évtizedben nézhetett anyai örömök elé. Néhány szabályt erősítő kivétel is akadt: négy nő 50 évesen, vagy annál később jelentkezett a szülőszobán - írta a hvg.hu.
Az élet „delelőjén" gyermeket vállaló asszonyok száma a fővárosban és Pest megyében a legmagasabb (tavaly 1016, illetve 624 asszony vállalkozott magzata kihordására e korosztályban), míg Nógrád és Tolna, valamint Zala megyében volt a legalacsonyabb (53, illetve 80-80 fő).
A HVG számítása szerint mindez azt jelenti, hogy a fővárosban a 2010-es évek derekán már minden 16. kisded középkorúnak számító mamától származott, Pest megyében pedig minden 19. Jász-Nagykun-Szolnok és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében ugyanez minden 35. újszülöttről volt például elmondható. A késői szülések gyakoribbá válásával párhuzamosan – az ilyen gyermekvállalásokba olykor már a „lombikbébi-beavatkozások" is besegítenek – a magzati korban bekövetkezett spontán vetélések száma is megugrott 2000 óta Magyarországon (15,5 ezerről 17,2 ezerre). A szülést követő egy héten belüli halálesetek gyakorisága viszont ugyanebben az időszakban éppenséggel a harmadára (447-ről 147-re) esett vissza. További meghökkentő tények a teljes cikkben