• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Megújul a légimentés hazánkban

Lapszemle 2019.03.30 Forrás: magyarnemzet.hu
Megújul a légimentés hazánkban

A kormányzat és a mentőszolgálat jelentős forrásokat fektetett a földi mentésbe, most a légimentés fejlesztésére van soron.

Magyarország történetében először éjszakai mentésre és kötéltechnika alkalmazására is képes helikoptereket kap az Országos Mentőszolgálat. Csató Gábor főigazgató a Magyar Nemzetnek kiemelte: a gépek a legkorszerűbb műszerekkel és orvostechnikai eszközökkel felszereltek, ráadásul az eddigi külföldről, Ausztriából történő drága bérlés helyett az új mentőhelikopterek magyar tulajdonban lesznek.

A főigazgató hozzátette: a gépek jó minőségét garantálja, hogy állandó karbantartás alatt állnak, alkatrészeket cserélnek bennük, függetlenül attól, volt-e meghibásodás vagy sem. Ennek köszönhető, hogy az elkövetkező tíz évben biztosan jó állapotban lesznek, és stabilan tud működni a magyar légimentés.

A tavalyi kormányhatározat értelmében az új flotta a készenléti rendőrséghez került, ők adták át a Magyar Légimentő Nonprofit Kft.-nek, amely a mentőszolgálat tulajdonában van.

Három gép megérkezett, áprilistól első körben két mentőhelikoptert már szolgálatba állítanak, várhatóan Szentes és Debrecen légimentőbázisán. Csató Gábor kitért rá: összesen hét ilyen bázis van hazánkban, ezek száma tervezetten a közeljövőben nem fog ugyan változni, ám a fejlesztésük napirenden van.

Napjainkban átlagosan 2500-2700 légimentést végeznek évente, természetesen vannak időszakok, amikor egyes helyszíneken – például nyáron a balatonfüredi vagy sármelléki bázison – több esetet látnak el – mondta el a főigazgató. Jelentős előrelépés az is, hogy világversenyek, például a Forma–1 idején nem kell külön bérelni helikoptereket. A két tartalék gép közül be tudnak állítani egyet úgy, hogy közben zavartalanul működik a hét bázison a lakosság ellátása.

– Fókuszban van a magyar mentés megújítása: az elmúlt időszakban a kormányzat és a mentőszolgálat jelentős forrásokat fektetett a földi mentésbe, amelyből közel 800 mentőautót cseréltünk a legújabbakra, a mentésirányítás pedig elektronikussá vált. Mindezek mellett most a légimentés fejlesztésére is sor kerül – összegezte a főigazgató. (Fotó: OMSZ)