Hiteles mérési adatnak kizárólag az fogadható el, ami már az új, kijelölt mérőállomásokról vagy mintavételi pontokról származnak.
Az állami meteorológiai szolgálat átalakításával a levegőtisztaság-védelem idén júliustól egységes szakmai irányítást kapott és a kormányhivatalok helyett a HungaroMet Magyar Meteorológiai Szolgáltató Nonprofit Zrt. látja el az OLM működtetésével kapcsolatos feladatokat, tudatta az MTI-vel az Energiaügyi Minisztérium - a piacésprofit.hu. szerint.
Hozzátették: az új mintavételi pontok helyére a társaság a környezet levegőminőségének vizsgálatáért felelős szervezeti egysége, a Levegőtisztaság-védelmi Referenciaközpont tett javaslatot. A jogszabályi előírások értelmében hiteles mérési adatnak kizárólag az fogadható el, ami ezekről a kijelölt mérőállomásokról vagy mintavételi pontokról származik.
A tárca közölte: az Országos Légszennyezettségi Mérőhálózatban 56 automata mérőállomás fog üzemelni az országban, ahol a legfontosabb légszennyező anyagok - a nitrogén-dioxid, a nitrogénoxidok, kén-dioxid, szén-monoxid, ózon, szállópor (PM10, PM2,5), illékony szerves vegyületek (VOC) és BTEX vegyületek - mérése történik. A nitrogén-dioxid úgynevezett passzív mintavétellel zajlik a jövőben, ami nem igényel áramforrást és állandó felügyeletet, ennek érdekében 66 korszerű és gazdaságosan üzemeltethető pontot alakítanak ki. A PM10 manuális mintavételi pontok száma és helyszíne nem változik, ezekből a továbbiakban is 29 szolgáltat adatot.
Hozzátették: az átalakítást követően további fejlesztések is megvalósulnak, mivel új pormonitorokat telepítenek, a "Telepített adatgyűjtő rendszereket alkalmazó környezeti monitoring rendszer, valamint klímavédelmi adattár és ráépülő szolgáltatási környezet kialakítása" elnevezésű, Digitális Megújulás Operatív Program Plusz projektben. A bővülő hálózatnak köszönhetően a nagyvárosok mellett monitorozhatóvá válik a kisebb városok, községek levegőminősége is, ami különösen a téli hónapokban indokolt. További részletek a teljes cikkben