Kérdés, hogy hol van a kormány szemében az a küszöbérték, vagyis a halálozások azon szintje, ahol már erőteljesebb szigorítások útjára lép?
Bekövetkezett a magyarországi járványügyi folyamatokban az, amire a hazai kutatók előre figyelmeztettek. Szinte napra pontosan. Egész egyszerűen olyan terjedési tempót vett fel idehaza a koronavírus az elmúlt hetekben, hogy nem lehetett meggátolni azt, hogy eljusson a veszélyeztetett csoportokhoz - írta a portfolio.hu.
Augusztus második felében megváltozott a koronavírus-járvány idehaza, a napi esetszámok látványos felfutásnak indultak, megkezdődött a második hullám, ami több szempontból is különbözött az első, tavaszi hullámtól. Nagyrészt a fiatalok körében terjedt (akik képesek tünetmentesen is fertőzni nagy számban, így kialakultak látens fertőzési láncolatok) és már nem intézményekre (idősotthonok, kórházak) volt jellemző a járvány, hanem a közösségi terjedés dominált. Nem véletlen, hogy augusztus végén, és szeptember első napjaiban a kormány járványügyi védekezését segítő, az Innovációs és Technológiai Minisztériumhoz tartozó Járványmatematikai modellező és epidemiológiai projekt szakemberei sorra kongatták a vészharangot - emlékeztet a lap.
Röst Gergely szegedi matematikus a Portfolio-nak adott interjújában hívta fel arra a figyelmet, hogy Magyarországon is bekövetkezhet a Floridában látott nyári jelenség. Ami azt jelenti, hogy a fertőzési esetszámok felfutását követően öt héttel a halálozások számában is bekövetkezett a felfutás. Oroszi Beatrix epidemiológus, szintén az elemzőcsapat tagja pedig egy konferencián mutatott rá arra, hogy ha nem lesznek gyors, hatékony intézkedések, akkor nálunk is növekedni fog a fertőzöttek száma az idősebbek között is, ami pedig a halálozások emelkedését vonja maga után. Szeptember közepén a hazai járványmatematikai kutatócsoport egy hőtérképpel bizonyította be, hogy utat tört magának a koronavírus-járvány az idősebb korosztályban is.
Az október első napjaiban megjelent magyarországi koronavírus-számok alapján pedig eldőlt: a valóság ezúttal is a járványügyi és matematikai kutatócsoport előrejelzéseit igazolta. Gyakorlatilag napra pontosan megvalósult korábbi előrejelzésük.
Érdemes a kormány munkáját támogató kutatókat, matematikusokat, epidemiológusokat, virológusokat meghallgatni. Vagyis ha az egyik szakértő éles figyelmeztetést küld, akkor érdemes azt komolyan venni és legalább fontolóra venni, hogy vajon miért állítja ezeket, nem pedig riogatásnak nevezni - vonta le a lap a tanulságot és még továbbiakat is sorol - a teljes cikkben