• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Megvédték a béremelésüket a védőnők

Lapszemle Forrás: nol.hu

Legkésőbb a következő fizetésig megkapják a védőnők azt az összeget, amellyel januárra visszamenőleg emelte bérüket a kormány.

Egy-egy védőnő az ellátott körzete, iskolája nagyságától függően, bruttó 100-200 ezer forintra számíthat egyszeri kifizetésként ebben a hónapban. A szeptember elsejétől járó bérkiegészítésként pedig nettó 8000 és 26 800 forint közötti összegre számíthatnak a továbbiakban – tájékoztatta a Népszabadságot Csordás Ágnes, a Magyar Védőnők Egyesületének elnöke.

Korábban az okozott bizonytalanságot, hogy nem volt egyértelmű a védőnők jövedelememelésére szánt összeg felhasználásának módja. A többlet felhasználásáról szabályozásban ugyanis eredetileg nem a védőnők bérét, hanem a védőnői tevékenységre jutó finanszírozást emelték, s abból az érintett munkáltató mindössze 12 százalékot lett volna köteles béremelésre fordítani. Ha ez így maradt volna, akkor mindössze nettó 2-4 ezer forint jutott volna el a 30-35 ezerből a védőnőkhöz. Emiatt a kormány augusztus végén jogszabály-módosítással „fölpántlikázta" az összeget.

A módosítás fél siker – mondta a lapnak Csordás Ágnes. Mint fogalmazott, a juttatást a munkáltatóknak teljesítményarányosan kell kifizetniük, s a 35 ezer forintos bérkiegészítésből az adók és járulékok levonása után nettó 8 ezer és 26 800 forint juthat a védőnőknek. Egyébként is kaotikussá vált a védőnői illetmények kiszámítása, ami sok munkáltató számára szinte áttekinthetetlen: 2013 óta a most megjelent módosítás a negyedik, és ennek is igen eltérő az értelmezése. Mind a védőnők, mind a munkáltatók számára arra volna szükség, hogy egyértelműen az egészségügy egyéb területein alkalmazott szakdolgozói bértábla hatálya alá sorolják őket.

Az egyesület elnöke hozzátette: a problémát felvetette Ónodi Szűcs Zoltán egészségügyért felelős államtitkárnak is, aki kérdésére egy szakmai konferencián azt mondta, a bértábla kiterjesztése a védőnőkre azért is nehéz, mert a feladat nem az államé, hanem az önkormányzatoké. Ezen pedig – tette hozzá – csak kétharmados törvény módosításával lehetne változtatni. „Meg kell találni a módszertant arra, hogy miként terjeszthető ki az ágazati bérmegállapodás a védőnőkre." Az államtitkár szerint az egyik lehetőség a kollektív szerződés védőnőkre való kiterjesztése lehetne.