• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Megvédték a védőnőbért: fizetésemelésre megy a pluszpénz

Lapszemle Forrás: sonline.hu

Úgy fest, a kaposvári védőnők az ország más városaiban élő kollégáiknál szerencsésebb helyzetben vannak.

Mert mint a média közhírré tette a héten: bár az elmúlt négy évben csaknem 25 százalékkal nőtt a védőnői szolgálatok működtetésére fordított támogatás, ettől mégis elmarad országosan a védőnők fizetésemelése. Ugyanis az önkormányzatok nem értelmezték egységesen úgy, hogy a plusz pénzt béremelésre kell költeniük. Kaposváron viszont a finanszírozási növekményt teljes egészében bérrendezésre fordították, így a kaposvári védőnők az elmúlt négy év alatt négy alkalommal kaptak béremelést – írja a sonline.hu portálja.

Jelenleg egy átlagos védőnői bruttó fizetés pótlékkal együtt 226 ezer forint, szemben a 2013. évi 148 ezer forintos átlagbérrel. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár adatai szerint 2010-ben országosan 15,4 milliárd jutott erre a célra, míg 2014-ben 19,5 milliárd forint.

Kaposvár a védőnői finanszírozásra 2010 áprilisában kilencmillió 775 ezer forintot költött, míg az idén áprilisban ez az összeg 12 millió 770 ezer forint – tudtuk meg Barnay Andrea sajtómunkatárstól. – A védőnői szolgálatok működését 100 %-ban OEP forrásból biztosítja a város. A támogatás összege tehát kétmillió 995 ezer forinttal emelkedett négy éven belül. Sőt, ez az emelkedés az utóbbi másfél éven belül zajlott le. A finanszírozás egyébként teljes mértékben fedezi a költségeket. Kaposváron jelenleg 27 területi és 10 iskolavédőnői szolgálat működik. A dolgozók az elmúlt négy év alatt négy alkalommal kaptak béremelést.

A finanszírozási növekményt teljes egészében a védőnők bérrendezésére fordítottuk. A béremelés 2013 júliusától lett jogszabályban rögzítetten kötelező, ezzel szemben Kaposváron - polgármesteri döntés alapján - már 2012 novemberétől havi 23 ezer forint béremelésben részesültek a védőnőink. Ezen felül – folytatta Barnay Andrea - valamennyi szolgálatnál biztosítjuk a jogszabály szerinti minimumfeltételeket. Folyamatosan fejlesztjük az informatikai hátteret, védőnőink laptoppal, az iskolákban asztali számítógépekkel rendelkeznek, és természetesen mobiltelefonjuk is van.

Az országos helyzetet elemezve Csősz Katalin, a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara (MESZK) Védőnői Tagozatának elnöke elmondta, a korábbi éveknél valamivel több védőnő kapta meg az idén a neki járó emelést, ám az emelés összegében jelentős eltérések tapasztalhatók. Véleménye szerint érdemi változást ez ügyben az egységes védőnői szolgálat létrejötte hozhat.