• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Meleg, ezért nem engedték vért adni

Lapszemle Forrás: kisalföld.hu

A történetre többször volt már példa az egészségügyben, és nem csak magyar sajátosság.

A nemi identitásom miatt megtagadták tőlem az önzetlen segítségnyújtás lehetőségét. Mivel meleg vagyok egyszerűen nem engedtek vért adni. Semmit nem tudnak velem és a véremmel kezdeni. Értetlenül és felháborodva állok az ügy előtt. Az én odaadásom és vérem is van olyan jó mint másé. Csak épp diszkriminálnak – idézte fel történetét a kisalfold.hu egyik olvasója.

A fiatalság azon kis százalékában vagyok, akik hajlandóak lennének vért adni és segíteni másokon, de nem tehetem. Jöhetnek azzal, hogy potenciális ''veszélyforrás'' vagyok, mert előbb összeszedem a betegségeket nemi úton, de jelezném, több heteroszexuális ismerősöm van, aki nemi beteg. Tehát ez nem csak azokat érinti, akik a saját nemükhöz vonzódnak. Adódik a kérdés, ha az ő vérüket ki tudják vizsgálni, hogy megfelelő vagy sem, akkor mi van a többivel? Az lényegtelen? Nem éri meg a munkát, hogy megnézzük használható vagy sem? - sorolta a kérdéseket a lap olvasója.

A témával kapcsolatban a portál megkereste az Országos Vérellátó Szolgálat (OVSZ) sajtóosztályát, ahol a következőket közölték: Az OVSZ a nemzetközi gyakorlatnak megfelelően a lehető legnagyobb körültekintéssel jár el, amikor a véradásra való jelentkezéskor két fő szempont teljesülését vizsgálja, azaz csak olyan véradótól származzon a vér: akinek ez az egészségi állapotát nem veszélyezteti, valamint akinek életvitele, szokásai semmilyen kockázatot nem jelenthet a vérkészítményt kapó betegek számára.

A véradás megkezdése előtt mindenkinek ki kell töltenie egy kérdőívet. A nemzetközi ajánlások alapján többek közt rákérdeznek a következőkre: alkoholizmus, intravénás (injekciós) kábítószer használat, korábbi, vagy jelenlegi nemi betegség: szifilisz, AIDS (HIV), gonorrhoea (tripper). Volt-e büntetés végrehajtási intézetben, vagy vizsgálati fogságban fogvatartás az elmúlt egy évben, nők esetében: terhesség, terhesség megszakítás az elmúlt egy évben.

A kérdőívben meg kell válaszolnia a következő kérdést is: „Egy éven belül volt-e fertőzés átvitele szempontjából kockázatos nemi kapcsolata?"

S mit is jelent ez? – teszi fel a kérdést a portál. Nemi kapcsolat pénzért (prostitúció), kábítószerért, vagy anyagi ellenszolgáltatásért, nemi kapcsolat prostituálttal, nemi kapcsolat alkalmi, ismeretlen partnerrel, gyakran váltogatott szexuális partnerek, férfiak közötti nemi kapcsolat, nemi kapcsolat olyanszeméllyel, akire az előbbiek bármelyike vonatkozik, illetve akiről tudható, vagy gyanítható, hogy nemi beteg, vagy fertőző betegségben szenved (fertőző májgyulladás, HIV, AIDS, TBC), vagy injekciós kábítószert használ.