• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Méltatlan, ahogy az orvosokat az aláírásra próbálják rábírni

Lapszemle 2023.02.16 Forrás: szabadeuropa.hu
Méltatlan, ahogy az orvosokat az aláírásra próbálják rábírni

Sok esetben nem konkrétan, csak annyit mondanak, hogy a jogalkotó majd alkot jogot, és akkor nektek rossz lesz.

Egyszerre gyakorol nyomást a háziorvosi és a kórházi ügyeleti rendszer gyengítésén keresztül a kormányra az orvosi kamara, amit a Magyar Orvosok Szakszervezete (MOSZ) is támogat. Az a céljuk, hogy a kormány vonja vissza a szerintük hibás egészségpolitikai döntéseket. Közben a tájékoztatókon pénzelvonás és praxisvesztés lebegtetésével presszionálják a háziorvosokat az új ügyeleti szerződések aláírására – mondta a szabadeuropa.hu-nak a MOSZ elnöke.

Zöldségeket írt az egyik vármegyei főispán nevében a helyi tiszti főorvos a háziorvosoknak, amikor azt állította, hogy az új ügyeleti szerződés aláírása nélkül is fennáll ügyeleti ellátási kötelezettségük – mondta Szabad Zoltán, a MOSZ elnöke a Szabad Európának, hozzátéve, hogy pontosan benne van a rendeletben, hogy az Országos Mentőszolgálattal (OMSZ) kötött szerződés alapján látják el az orvosok az ügyeletet.

Bizonyos részekben lehet, hogy van jogértelmezési vita, ezért kérték már korábban, hogy az egészségügyi államtitkárság adjon ki egy jogértelmezést az ügyelettel kapcsolatban, hogy mindenki számára egyértelmű legyen a helyzet. Ígéretet kaptak, szöveget még nem láttak – tette hozzá a MOSZ elnöke.

A háziorvosok presszionálására ugyanakkor más módszerek is léteznek, mint a hibás jogértelmezés. A szakszervezet elnöke elmondta: online és személyesen is szerveznek tájékoztatókat a háziorvosoknak járási szinten, amelyeket a vármegyei mentőszolgálat és kórház illetékese, valamint a háziorvosok helyi szakmai vezetője tart.

„Ezeken időről időre elhangzik, hogy »Kényszeríteni nem tudjuk, nekünk nincs eszközünk arra, de…«, és ilyenkor mindig elkezdenek lebegtetni, sok esetben nem konkrétan, csak annyit mondanak, hogy a jogalkotó majd alkot jogot, és akkor nektek rossz lesz; de volt konkrétan, hogy arról számoltak be kollégák, hogy az hangzott el, hogy ha valaki nem ír alá, annak a neve Pintér Sándor íróasztalán fog kikötni, vagy ha valaki nem ír alá, akkor a NEAK (Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő) akár húsz százalékkal csökkenteni fogja a praxisfinanszírozást, vagy a legutóbbi verzió már az volt egy hete, hogy aki nem ír alá, azzal a NEAK szerződést fog bontani, és megszűnik a praxisa” – fogalmazott Szabad Zoltán.

Ez a legutolsó verzió egy „kapitális baromság” – mondta a MOSZ elnöke, mert olyan kevés a háziorvos az országban, hogy ha a NEAK elkezdené felmondani a szerződéseket, nem lenne, aki alapellátást csinál, meg nincs is rá jogszabályi háttér.

Szerinte pontosan tudják, hogy a háziorvosok nem jogtudósok, és nem tudnak kiigazodni a munkaviszonyukat szabályozó tonnányi törvény és rendelet között, és ezzel visszaélve ijesztgetik őket. Ezzel a bizonytalansággal olyan lelkiállapotba hozzák a háziorvosokat, amely nem való az orvosi rendelőkbe, nem méltó egy orvoshoz, Nyugat-Európában ilyen nincs, ez nem kulturált módja a dolgok intézésének – jelentette ki Szabad Zoltán, aki tíz évig dolgozott sebészként Nagy-Britanniában, jelenleg háziorvos Nádudvaron.

További részletek a cikkben.